Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
Mám nárok zažádat o vraceni ŘP a předčasné prominutí trestu?
Otázka
Dobrý den Dostal jsem zákaz řízení na půl roku a po měsíci mě chytly znova s tím že už soud mi zákaz prodloužil na rok. Můžu po půl roce zažádat o vracení, nebo to mam na celý rok?? Jestly ano, kam mám žádost podat? na úřad nebo k soudu?
Předem děkuji za odpověď.
Odpověď
Dobrý den,
je třeba odlišit trest zákazu řízení a držení řidičského oprávnění. Když skončí trest zákazu řízení, neznamená to bez dalšího, že dotčený smí řídit, ale znamená, to že již není vyloučeno, aby směl (za splnění dalších okolností) řídit.
Co se týče trestu zákazu činnosti, je skutečně možné požádat si po polovině trestu o podmíněné (definitivně je tedy zbytek "odpuštěn" jen pokud se ve zkušební době osvědčíte) upuštění od zbytku trestu zákazu činnosti. Tuto žádost podáváte k soudu, který trest uložil, přičemž ze žádosti a okolností případu by v zásadě mělo vyplynout, že již dalšího trestu není k Vaší nápravě a ochraně společnosti třeba, respektive neuškodí, pokud jsou zde další okolnosti, pro které by bylo z hlediska společnosti vhodné, abyste opět mohl řídit (např. máte možnost získat novou práci, ale potřebujete být schopen řídit, potřebujete řídit, abyste mohl vozit nemocného člena rodiny k doktorovi atd.). Další informace i základní vzor návrhu naleznete na http://www.trestni-rizeni.com/dokumenty/zadost-o-podminene-upusteni-od-zbytku-zakazu-cinnosti-vzor.
Poté, co bude od zbytku trestu podmíněně upuštěno je teprve možné řešit samotné řidičské oprávnění. To již s Vámi neřeší soud, ale místně příslušný obecní úřad s rozšířenou působností podle zákona o silničním provozu.
Žádost o vrácení řidičského oprávnění musí obsahovat:
a) jméno a příjmení žadatele, b) adresu obvyklého bydliště žadatele na území České republiky nebo místo studia, c) datum, místo narození a rodné číslo žadatele, pokud mu bylo přiděleno, d) datum usnesení o podmíněném upuštění od výkonu zbytku trestu zákazu činnosti e) označení skupiny vozidel, pro kterou se žádá o vrácení řidičského oprávnění.
Řada obecních úřadů má pro tyto účely připravený formulář.
K podání žádosti je pak třeba:
a) platný doklad totožnosti žadatele, b) rozhodnutí, popřípadě ověřená kopie rozhodnutí kterým bylo rozhodnuto o podmíněném upuštění od výkonu zbytku trestu, c) doklad o odborné a zdravotní způsobilosti k řízení motorových vozidel zařazených do příslušné skupiny vozidel (vyžadováno pokud od právní moci trestu uplynul více než rok).
V případě potřeby svůj dotaz doplňte nebo upřesněte.
S pozdravem,
Ondřej Načeradský, Občanská poradna o.s. Společnou cestou.