Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
Řidičské oprávnění
Otázka
Dobrý den, Chtěl bych se zeptat ohledně řidičského průkazu. Oprávnění mi odebrala policie ČR za jízdu pod vlivem alkoholu. Dostal jsem trest 2 roky zákazu řízení. Já, ale i přesto řídil a zastavili mě i podruhé bez řidičského oprávnění a nalízal jsem Marihuanu. Dostal jsem maření soudního výkonu. Vybodování. 15 měsíců zákazu řízení a 30 000,- pokutu. Můžu se zeptat, zda i přes to jde, zažádat o poloviční trest? Celkem by to mělo být 3 roky a 3 měsíce...Děkuji za odpověď.
Odpověď
Dobrý den,
podle Vašich informací jste nejprve dostal za řízení pod vlivem alkoholu trest zákazu řízení na 2 roky a poté za maření soudního rozhodnutí a řízení pod vlivem návykové látky trest zákazu řízení na 15 měsíců, pokutu a vybodování. Je pravděpodobné, že v druhém případě byl uložen trest pouze za druhé jednání (maření výkonu soudního rozhodnutí a řízení pod vlivem návykové látky), nikoli trest společný, tedy by nešlo o součet trestů, ale o samostatné tresty. S jistotou to naleznete v druhém odsuzujícím rozsudku. Tato informace je podstatná pro určení doby, kdy by bylo možné požádat o podmíněné upuštění od výkonu zbytku trestu (tedy buď po 1 roce po prvním rozsudku a 7,5 měsících po druhém rozsudku nebo po polovině součtu trestů, tj. 19,5 měsících od prvního rozsudku).
V případě uložení trestu zákazu řízení je obecně možné požádat po uplynutí poloviny doby trestu o upuštění od zbytku výkonu trestu. Je na posouzení soudem, zda odsouzený v době výkonu trestu svým způsobem života prokázal, že dalšího výkonu trestu není třeba, nebo zda přihlédne k záruce, kterou by za odsouzeného někdo poskytl (např. nějaké sdružení osob, pracovní kolektiv). Vždy záleží na konkrétní osobní situaci, zda odsouzený plní své povinnosti, jaký vliv na osobní a pracovní život má zákaz řízení atd.
Skutečnost, že jste již jednou porušil zákaz řízení, nemusí tedy nutně znamenat, že jste si zmařil možnost požádat o podmíněné upuštění od zbytku trestu zákazu řízení. Je však třeba počítat s tím, že žádat můžete až po uplynutí poloviny prvního dvouletého trestu a uplynutí poloviny druhého trestu a že soud může být v posuzování splnění podmínek přísnější. Pokud soud shledá, že jsou dány podmínky pro upuštění od výkonu zbytku trestu, stanoví zkušební dobu až na pět let, nikoliv však na dobu kratší než zbytek trestu (zkušební doba počíná právní mocí rozhodnutí o tomto upuštění).
Vzor žádosti spolu s informacemi naleznete např. na http://www.trestni-rizeni.com/dokumenty/zadost-o-podminene-upusteni-od-zbytku-zakazu-cinnosti-vzor.
V dotaze uvádíte, že jste za jízdu bez řidičského oprávnění a pod vlivem marihuany dostal vybodování. Zde je třeba upozornit na to, že vybodování a zákaz řízení jsou dvě rozdílné situace. Po vybodování jste povinen odevzdat řidičský průkaz, který je Vám vrácen po uplynutí jednoho roku od jeho odevzdání. Tuto lhůtu je tedy třeba poměřit s uplynutím lhůt zákazu řízení.
Pro vrácení řidičského průkazu po vykonání trestu zákazu řízení i po vybodování je třeba splnit určité podmínky. Podrobnější informace naleznete např. na http://www.vybodovani.cz/vraceni-ridicskeho-prukazu.php.
S přáním hezkého dne
Kateřina Čočková
za Občanskou poradnu z.s. Společnou cestou