Trest za nehodu v opilosti

Dotaz ze dne 6. 2. 2015 20:30.

Otázka

Dobrý den,

můj syn usedl opilý za volant, nezvládl řízení, načež havaroval a skončil s autem na střeše. Bohužel v danou chvíli zpanikařil a z místa nehody utekl. O nějakou dobu později ho podle dokladů, které zůstaly v autě, kontaktovali policisté, kteří ho odvezli na místo nehody, kde ještě nějakou dobu tvrdil, že auto neřídil. Nadýchal něco málo přes 2 promile a nechal si odebrat 2 vzorky krve. Poté mu, podle jeho slov, začelo docházet, co způsobil a že by si při dalším lhaní mohl "zavařit" ještě víc. Ke všemu se přiznal, policii vylíčil, co se večer před nehodou dělo, kolik toho cca. vypil, kudy jel a kudy z místa nehody utekl. Havarovaný vůz nechal po vyšetření nehody odtáhnout okamžitě na své náklady. Při nehodě nedošlo k poškození cizí věci(když nebudu počítat strom do kterého najel), kromě škody na synově vozu, ale to si musí vyřešit on sám a nedošlo k žádnému zranění nebo ještě hůř, díky bohu. Doposud měl syn vedeny pouze dva dopravní přestupky, které byly více jak dva roky staré, takže bodové konto má prázdné, do této nehody samozřejmě. V minulosti nebyl trestně stíhán. I přes jeho neomluvitelné jednání v daný den, je to slušný člověk, který se stará o svou rodinu a řádně dochází do zaměstnání. Kámen úrazu je v tom, že dojíždí do zahraničí a zákaz řízení pro něj bude velký problém. Chci se zeptat, jaké tresty může očekávat, vzhledem k výše uvedeným okolnostem. Je nám jasné, že zákazu řízení se nevyhne. Na jakou dobu to může být? ŘP mu byl odebrán na místě. Jaká je šance, že po uplynutí poloviny zákazu dostane ŘP zpět. Děkuji velice za odpověď

Odpověď

Dobrý den,

podle popisu bude jednání zřejmě kvalifikováno jako ohrožení pod vlivem návykové látky podle druhého odstavce, k čemuž trestní zákon stanoví trest odnětí svobody na šest měsíců až tři roky. Z hlediska trestu odnětí svobody lze samozřejmě v popsaném případě předpokládat, že trest bude uložený jako podmíněný se zkušební dobou. Zákaz řízení může být uložen až do výše deseti let. Konkrétní stanovení délky zákazu řízení je do značné míry o tom, jaký si soud udělá názor na to, že se syn ze svého jednání poučil a k ochraně společnosti před jeho řízením (je v zásadě věcí šťastné náhody, že jeho jednání nemělo těžší následek) není delšího trestu třeba.

Nevím jaké přestupky spáchal v minulosti a do jaké míry mají či nemají souvislost se spáchaným trestným činem - např. zda šlo rovněž o řízení pod vlivem alkoholu, ale jednání bylo vzhledem k nižší hladině kvalifikováno jako přestupek, do jaké míry jde o přestupky svědčící o bezohlednosti či hrubé nezodpovědnosti při řízení, či jde relativně o "drobnosti", které nejsou pro vyhodnocení nebezpečnosti činu podstatné (např. parkování v zóně pro rezidenty). Samozřejmě i tato "minulost" se může v úvaze soudu promítnout. Nevím jaké okolnosti vedli k tomu, že syn řídil vozidlo v takto hrubě nezpůsobilém stavu (trestným činem se řízení stává u jedné promile - syn měl dvojnásobné množství), nevím rovněž, zda např. přiznává problémy s alkoholem a bude např. u soudu dokládat, že se začal léčit atd. Okolností které se mohou ve výsledku projevit v sazbě je mnoho.

Osobně bych počítal přinejlepším se zákazem řízení na dva až tři roky, v horším případě pak kolem poloviny maximální sazby. Záleží však na soudu, bez konkrétní znalosti spisového materiálu a průběhu hlavního líčení jde opravdu jen o "střelbu od boku". Ze stejných důvodů je obtížné posoudit, do jaké míry bude mít tendenci soud po polovině trestu zákazu řízení od zbytku podmíněně upustit, samozřejmě za předpokladu, že se v mezidobí bude syn chovat "řádně" - skutečnost, že řidičský průkaz potřebuje k dojíždění do zaměstnání a fin. zabezpečení rodiny je z hlediska pravděpodobnosti navrácení řidičského průkazu "plus", ale soud se může zaměřit např. i na to, zda pachatel přestal konzumovat alkohol, respektive konzumaci zvládá do té míry, že lze věřit, že v okamžiku, kdy přestane platit zákaz řízení, obratem své jednání nezopakuje či jiné okolnosti, které v daném případě považoval za rozhodující při své úvaze o výměře trestu.

S pozdravem,

Ondřej Načeradský, Občanská poradna o.s. Společnou cestou.

Souhlasím se vším