zakaz rizeni a podminka

Dotaz ze dne 1. 4. 2015 12:04.

Otázka

Chtela bych se zeptat kdyz mi byla udelena podminka podle.par. 81 odst.1,par. 82 odst.1 tr. zakoniku na dva roky za precin porusovani domovni svobody a zakaz rizeni na dva roky za precin ohrozeni pod vlivem alkoholu (2,60promile) bych se chtela zeptat jestli trest za rizeni jde zmirnit a jestli budu mit zaznam v trest.rejstriku je to muj prvni precin nikdy jsem trestana nebyla

Odpověď

Dobrý den,

pokud byste byla ještě ve lhůtě k podání odvolání, tak "zmírnění trestu" může být jednou z příčin podání odvolání, kdy v odvolání není napaden samotný závěr o vině, ale poukazováno na to, že vzhledem k okolnostem (osoba pachatele, okolnosti a závažnost činu, pohlehčující a přitěžující okolnosti) považujete trest za nepřiměřeně přísný. Odvolací soud by následně mohl trest snížit či potvrdit jeho původní výši (riziko zvýšení trestu vznikne pouze pokud se odvolá státní zástupce tzv. v "neprospěch obžalovaného").

Je-li rozsudek pravomocný, můžeme za "zmírnění" svého druhu považovat možnost žádat podle ustanovení § 90 trestního zákoníku, o podmíněné upuštění od výkonu zbytku trestu zákazu činnosti.

Zákon zde umožňuje po výkonu poloviny trestu zákazu činnosti (což by u Vás bylo po roce) podmíněně upustit od výkonu zbytku, jestliže byste v době výkonu trestu způsobem svého života prokázala, že dalšího výkonu trestu není třeba (případně byla přijata nabídnutá záruka za dovršení Vaší nápravy). V praxi se často u řidičského oprávnění řeší, do jaké míry nutně potřebujete řidičské oprávnění (zaměstnání, doprava rodinného příslušníka k lékaři na nezbytné ošetřování..) a u alkoholu i to, do jaké míry jste řešila svoje zneužívání této návykové látky (absolvované protialkoholní léčení, doklady o tom, že se od té doby zdržujete konzumace alkoholu) pokud tedy není zřejmé samo o sobě, že se jednalo o jednorázový exces (sváteční konzument alkoholu "ztratí kontrolu" a opije se na oslavě) a není se důvod obávat, že konzumaci alkoholu opět nebudete zvládat.

Jedná se o podmíněné upuštění od zbytku trestu zákazu činnosti, což znamená že byste na základě tohoto rozhodnutí mohla opět řídit, ale soud by zároveň uložil zkušební dobu (minimálně v délce zbytku trestu, maximálně v délce pěti let). Teprve až pokud byste během podmínky vedla řádný život, soud by následně mohl rozhodnout, že jste se osvědčila a zbytek trestu zákazu činnosti není třeba vykonat.

K tomuto naleznete další informace např. na http://www.trestni-rizeni.com/dokumenty/zadost-o-podminene-upusteni-od-zbytku-zakazu-cinnosti-vzor.

Pokud jsou výše uvedené tresty pravomocné, tak záznam v rejstříku trestů již máte. Podíváme se tedy spíše na to, za jakých okolností je možné tato odsouzení tzv. zahladit (odsouzení se nebude uvádět do výpisu z rejstříku trestů).

Podmíněný trest odnětí svobody může být zahlazen po uplynutí zkušební doby poté, co soud shledá, že jste se ve zkušební době osvědčila (popřípadě pokud by se bez Vaší viny k tomuto rozhodnutí nedostal do jednoho roku od uplynutí podmínky).

Trest zákazu činnosti je možné zahladit "automaticky" na základě jeho vykonání, nebo-li zde není třeba uplynutí předepsané lhůty (jako tomu bývá u nepodmíněných trestů odnětí svobody) či zvláštní rozhodnutí soudu. Samozřejmě pokud by došlo k výše řešenému podmíněnému upuštění od výkonu zbytku trestu zákazu činnosti, tak je třeba vyčkat uplynutí této podmínky a rozhodnutí, že jste se v ní osvědčila obdobně jako u podmínky na odnětí svobody. Takovéto rozhodnutí by pak obratem znamenalo, že by se trest zákazu činnosti považoval za vykonaný k datu, kdy rozhodnutí o podmíněném upuštění od výkonu zbytku trestu nabylo právní moci.

V případě potřeby svůj dotaz doplňte nebo upřesněte.

S pozdravem,

Ondřej Načeradský, Občanská poradna Společnou cestou.

Souhlasím se vším