Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
Zahlazení přestupku
Otázka
Dobrý den, chci se zeptat jak si mám nechat vymazat přestupek z roku 2011, krádež v obchodě v hodnotě 500,-, pokuta zaplacena také 500,-. V trestným rejstříku to zapsané není, ale v evidenci přestupků ano. Potřebuji mít vše čisté. Děkuji.
Odpověď
Dobrý den,
nic jako centrální evidence přestupků neexistuje (v současnosti se řeší v Parlamentu, že by se pro některé přestupky zavedla). Centralizovány jsou přestupky v dopravě (karta řidiče), ostatní přestupky jsou pouze v interní evidenci toho, kdo je řešil (proto se např. v rámci trestního řízení posílá dotaz na obec bydliště o informace, zda a jaké přestupky jsou na pachatele vedeny).
U rejstříku trestů se rozlišuje, jestli bylo odsouzení zahlazeno a zahlazené odsouzení se následně neuvádí do výpisu z rejstříku trestů. U přestupků nic jako "výpis z rejstříku trestů" zobrazující pouze nezahlazená odsouzení neexistuje. Pokud k tomu oprávněný orgán požádá o informace o přestupkové minulosti, získá kompletní informace bez ohledu na stáří přestupku (neřeším zde, že v současnosti dotčený orgán nemusí vědět kam si má o tuto zprávu zažádat), jako tomu je ostatně i u rejstříku trestů, kde k tomu oprávněné orgány nedostávají výpis z rejstříku trestů, ale tzv. "opis z rejstříku trestů" obsahující kompletní informace včetně zahlazených odsouzení, které se na "obyčejném" výpisu nezobrazí.
Jinak řečeno "skutečně úplně čisté" může mít vše jen osoba, která se nikdy ničeho nedopustila. Osoba, která se něčeho dopustila, může maximálně u trestných činů mít "čistý výpis" a u přestupků se pak předpokládá, že je občan standardně nikde nedokládá (takže není zaveden institut fiktivně čistého rejstříku) a pokud se musí zkoumat (např. žádost o zbrojní průkaz), tak je na dotčeném orgánu, aby zohlednil dobu, která od jejich spáchání uplynula.
Pokud se domníváte, že by bylo vhodnější přestupky evidovat obdobně jako trestné činy v rejstříku trestů včetně možnosti zahlazení a rozlišování mezi výpisem a opisem, nejste sám, nicméně v současnosti takováto právní úprava neexistuje.
S pozdravem,
Ondřej Načeradský, Občanská poradna Společnou cestou.