nehoda s alkoholem....

Dotaz ze dne 27. 6. 2015 08:39.

Otázka

Nehoda s alkoholem Dobry den, stalo ze 17.5. 2015 jsem řídil a naboural do zaparkovaneho auta. Bylo to ve tri rano,v prazdne ulici v obci. naštěstí tam nikdo nebyl nikdo se nezranil. Byl u toho svědek. V šoku zřejmě jsem odešel domu cca 1km od nehody kde me policie po hodině vyzvednula... Poté sem dvakrat nadýchal 1.83. Nevim proc ale odmítnul jsem krevní test. S pozkozemym jsem se mimosoudně vyrovnal 55 tis.. Žil jsem řádný život. Byl to hrozny zkrat.alkohol temer vubec nepiju... Před deseti lety sem mel zadržený rp za alkohol. Četl jsem tabulky bude to paragraf 274, chci se zeptat na jak dlouho mi podle Vas řidičák vezmou. A jestli dostanu take pokutu. Podmínka je úplně jasna. Mam posudek ze zaměstnaní ze jsem byl bezproblémový jestli to muze pomoci. A muze trest přijít samosoudcem nebo bude hlavní líčení?

jaky trest podle Vas mohu očekávat? a mužu žadat v pulce trestu o vrácení řp?

jeste doplneni prosim, ridicak mi byl zadrzen na miste, a dosud mi prislo zatim jen od magistratu jestli me byl zadrzen opravnene na miste, coz byl.. a ze to predavaji soudu k reseni. dekuji moc za Vaši odpoved. R.B

Odpověď

Dobrý den,

jak jste si zřejmě zjistil, za ohrožení pod vlivem návykové látky podle ustanovení § 274 odst. 2 písm. a) je sazba od šesti měsíců do tří let. Nepodmíněný trest by byl u takovéhoto trestného činu (neřeším zde nyní otázku souběhu s dalšími trestnými činy, kdy např. opilý řidič někoho zabije) výjimkou, kterou by soudce použil pouze pokud by došel k závěru, že jiným způsobem nelze dosáhnout účelu trestu (Vaše náprava a ochrana společnosti), takže předpokládám, že správně očekáváte podmínku. Trest zákazu řízení motorového vozidla je možné uložit maximálně na deset let (maximální sazba by se použila u nejzávažnějších činů - takže ve Vašem případě, kdy jste měl štěstí a nikoho nezranil, Vám zřejmě nehrozí), ale těžko odhadnu, jakou přesně délku trestu soudce zvolí vzhledem k okolnostem případu a Vaší osobě. Vzhledem k tomu, že jste měl v minulosti zadržený řidičský průkaz za alkohol, bylo by se v obhajobě dobré soustředit na to, jak zvládáte či nezvládáte konzumaci alkoholu a jak došlo k tomu, že jste si sedl za volant opilý (pokud tedy půjde o skutečnosti, které budou svědčit ve Váš prospěch), jelikož je ve Vašem zájmu, aby soudce došel k závěru, že je zde minimální riziko, že za volant opět usednete opilý (lidově a zjednodušeně řečeno - soudce by neměl mít dojem, že jste dost možná řídil opilý posledních deset let a nyní jste měl akorát "tu smůlu" že jste byl při tom chycen). Každopádně bych na Vašem místě se zákazem řízení na dva, tři roky počítal (možnost požádat si o upuštění od výkonu zbytku po polovině u tohoto trestu skutečně existuje - větší šanci na úspěch samozřejmě má, pokud jste schopen doložit, že odpadlo riziko pro společnost či doložit objektivní důvody, proč by Vám řidičské oprávnění mělo být vráceno - např. potřeba vozit starého nepohyblivého rodiče atd.).

Pokud jde o peněžitý trest (a případné dalších alternativních trestech), záleží opět na okolnostech, Vaší osobě (včetně majetkových poměrů) a soudci - v průměru počítejte s tím, že tak kolem 20 000 Kč dostanete.

Forma vyřízení věci záleží na soudci a jím zvažovaných trestech, pokud by Vám chtěl dát trest odnětí svobody do jednoho roku (podmíněně), tak by mohl zkusit touto formou věc vyřídit (předpokládám, že se ptáte na příkaz a nikoliv na "přijít samosoudcem").

S pozdravem,

Ondřej Načeradský, Občanská poradna Společnou cestou.

Souhlasím se vším