Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
ublížení na zdraví
Otázka
Dobrý den, potřebovala bych poradit, zda je správně oklasifikován následující trestný čin jako ublížení na zdraví: Dne 10. 4. 2008 byla při dopravní nehodě usmrcena moje maminka na místě spolujezdce. Ze znaleckých posudků i vyšetřování Policie ČR jednoznačně vyplývá, že vinen je řidič druhého auta a řidič, se kterým maminka jela nemohl nehodě žádným způsobem zabránit. Nyní došlo k zahájení trestního řízení s klasifikací tohoto trestného činu jako ublížení na zdraví. Dle mého názoru by se však mělo jednat spíše o ublížení na zdraví s následkem smrti nebo zabití. Dále by mě zajímalo, jaký trestní postih hrozí viníkovi? Mnohokráte děkuji za odpověď, s pozdravem ***
Odpověď
Dobrý den,
náš současný trestní zákon terminologicky nerozlišuje ublížení na zdraví s následkem smrti nebo zabití. Trestný čin ublížení na zdraví pod sebou zahrnuje vše od úmyslného lehkého ublížení na zdraví po nedbalostní usmrcení. Z hlediska právní kvalifikace proto není podstatné, že je věc posuzována jako ublížení na zdraví, ale je třeba dohledat, podle jakého § a odstavce je věc posuzována.
Např. v případě, kdy k úmrtí došlo v důsledku nedbalosti druhého řidiče, který porušil důležité povinnosti spojené s řízením vozidla, bude čin nejspíše kvalifikován jako trestný čin ublížení na zdraví podle ustanovení § 224 odst. 2 trestního zákona. V případě, kdyby došlo pouze k lehké újmě na zdraví šlo by stále o ublížení na zdraví, ale podle ustanovení § 223 atd.
Trestní sazba je závislá na tom, o jaký "poddruh" ublížení na zdraví se jedná. Pokud bychom počítali s výše zmíněným § 224 odst. 2, přicházel by v úvahu trest odnětí svobod od šesti měsíců do pěti let, nicméně v závislosti na okolnostech by se soudce mohl přiklonit k tomu, že v daném případě postačuje podmínka, peněžitý trest či obecně prospěšné práce. Lze předpokládat, že k "hlavnímu" trestu soud připojí "vedlejší" trest zákazu řízení motorových vozidel.
V případě potřeby svůj dotaz doplňte nebo upřesněte.
Za Občanskou poradnu Jižní Město Ondřej Načeradský.