dotaz

Dotaz ze dne 15. 2. 2016 16:01.

Otázka

Dobrz den prosim o radu. Jsem v podmínce za drzeni omamnych latek konkretne canabis. A pri policejni kontrole v aute mi bylo zjisteno THC. Tak jsem jel na testy krve a moci. Ale ted se bojim ze jsem neudelal dobre protoze kdyz mi vyjde vysoka hladina THC tak to muze byt trestny cin. Nejsem si jisty jakou hladinu THC mi muzou namerit. Proto prosim o radu. Nezavrou me kdyz to bude trestni cin? nebo jaky by jste doporucovali postup? dekuji

Odpověď

Dobrý den,

v dané situaci asi sám nejlépe odhadnete, co může v rámci plynové chromatografie z Vaší krve vyjít. Pravidelný uživatel THC je ve stavu neschopnosti řídit motorové vozidlo cca šest hodin od užití, příležitostný uživatel cca 12 hodin, přičemž orientační policejní test vychází pravidelnému konzumentu pozitivní pořád (zbytkové množství je u něj trvalé, nicméně organizmus je již na něj zvyklé a nedochází k ovlivnění schopnosti řídit motorové vozidlo) a příležitostnému konzumentovi ještě několik dní po užití. Uvažte tudíž, jednak do jaké kategorie patříte a dále s jakým odstupem po užití jste řídil - je možné, že Vaše jednání nebude vyhodnoceno ani jako přestupek, ale na druhé straně, pokud vyjde hladina v krvi vyšší než 10 nanogramů, budete zřejmě obviněn z trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky, za což se "normálně" ukládá podmínka (není-li k tomu nic dalšího), ale v kontextu situace a osoby pachatele může soud samozřejmě rozhodnout i o uložení nepodmíněného trestu (jelikož předchozí podmínka zjevně pachateli nestačila k tomu, aby se zdržel další trestní činnosti). Spáchání trestného činu samozřejmě znamená také to, že se bude muset rozhodnout, zda-li Vám předchozí podmínka "propadne" a uloží se Vám původně podmíněný trest vykonat, nebo může soud výjimečně podmínku ponechat a případně ji prodloužit či "zpřísnit".

Vyjde-li Vám v laboratoři příliš vysoká hladina THC, jsou možnosti obhajoby co do otázky vinny relativně omezené (reziduální hladina u pravidelného konzumenta je nižší než hladina rozhodná pro kvalifikaci jako trestný čin, takže zde je případný spor o tom, zda jde o přestupek či nejde ani o přestupek), prostor má samozřejmě obhajoba směřující na polehčující okolnosti, kde ovšem bez znalosti konkrétní situace lze těžko něco konkrétnějšího doporučit, pokud tedy nepočítám rady toho druhu, že by člověk měl mít náhled nad svým činem, jeho spáchání upřímně litovat a s orgány činnými v trestním řízení spolupracovat (stručně řečeno snažit se působit dojmem maximálně rozumného člověka, který k tomu, aby "dostal rozum" nepotřebuje nastoupit do výkonu trestu).

S pozdravem,

Ondřej Načeradský, Občanská poradna Společnou cestou.

Souhlasím se vším