Řízení mopedu do 49ccm

Dotaz ze dne 19. 12. 2016 11:31.

Otázka

Dobrý den. Dne 11.12. 2016 mě zastavila policejní hlídka ČR na mopedu a nebyl sem dosud držitelem řidičského průkazu..nadýchal sem 1,29 promile plus pozitivní test na drogy. Ale následně dne 14.12.2016 jsem dokončíl řidičské oprávnění na skupinu B. Chtěl bych se zeptat esi mě bude řidičský průkaz ponechán nebo zda mě bude odebrán popřípadě co dělat abYch ho co nejrychlej dostal zpět.. ale zatím neznám jaký je můj trest a nemám od toho žádné papiry nic. Děkuji za odpověď.

Odpověď

Dobrý den,

řízení bez řidičského průkazu je přestupkem podle § 125c odst. 1 písm. e) bodu 1 zákona o provozu na pozemních komunikacích. Tento přestupek nelze řešit v blokovém řízení udělením blokové pokuty, ale po spáchání přestupku je s řidičem zahájeno správní řízení. Ve správním řízení pak hrozí sankce 25.000 – 50.000. Za spáchání tohoto přestupku se udělí i zákaz činnosti (řízení motorových vozidel), konkrétně na 1-2 roky.

Druhá věc je, že jste řídil pod vlivem alkoholu. Řízení pod vlivem alkoholu může být buď přestupek nebo trestný čin. Hranici mezi přestupkem a trestným činem zpravidla tvoří míra ovlivnění alkoholem, v praxi soudu pak touto hranicí je jedno promile alkoholu v krvi.

Pokud by nicméně i tak Vaše jednání bylo vyhodnoceno jako přestupek podle § 125c odst. 1 písm. b), je sankce obdobná jako v předchozím případě. V obou případech pak zákon stanoví, že od uložení těchto sankcí (finanční a zákaz činnosti) nelze upustit.

Zákaz řízení pak obecně lze uložit, i když jste v době spáchání činu ještě neměl řidičské oprávnění. Od výkonu zbytku zákazu činnosti lze po uplynutí poloviny doby výkonu této sankce upustit, jestliže pachatel přestupku způsobem svého života prokázal, že její další výkon není potřebný.

Pokud jste byl v té době mladistvý (dovršil jste 15 a nepřekročil jste 18 let věku), vztahují se na vás změkčující ustanovení zákona o přestupcích, kdy horní hranice pokuty se u mladistvého snižuje na polovinu, přičemž však nesmí být vyšší než 5 000 Kč a že zákaz činnosti lze mladistvému uložit nejdéle na dobu jednoho roku, nebránil-li by výkon této sankce jeho přípravě na povolání.

Pokud by Váš skutek byl kvalifikován jako trestný čin, hrozí Vám trest odnětím svobody až na jeden rok, peněžitým trestem nebo zákazem činnosti, v tomto případě řízení.

Pokud jste však čin spáchal jako mladistvý, budete souzen soudem pro mládež a budou se na Vás vztahovat změkčující ustanovení zákona o odpovědnosti mládeže za protiprávní činy a o soudnictví ve věcech mládeže. Místo trestu se pak ukládá opatření - výchovné, ochranné a nebo trestní. Trestním opatřením může být i zákaz řízení. Soud pro mládež nicméně může upustit od uložení trestního opatření mladistvému za výše uvedený trestný čin (horní sazba nepřekračuje 5 let), pokud mladistvý jeho spáchání lituje a projevuje účinnou snahu po nápravě a jsou splněny další podmínky, tedy např. dojde-li k závěru, že již projednání věci před soudem postačí k Vaší nápravě nebo soud příjem záruku za nápravu mladistvého.

Jak tedy vidíte, záleží především na tom, jak bude řízení v opilosti a pod vlivem drog právně kvalifikováno a zda jste byl v době spáchání činu mladistvý.

V případě potřeby upřesnit nebo doplnit dotaz se na nás neváhejte obrátit.

S pozdravem,

Eva Samešová

Občanská poradna Společnou cestou.

Souhlasím se vším