Otázka odebrání RP

Dotaz ze dne 8. 2. 2017 07:16.

Otázka

Prosím vás. potřebuji poradit.

Začátkem červenc roku 2016 mne stavěla policejní hlídka před Havlíčkovým Brodem za překročení rychlosti v obci 60 km/h.

Podstoupil jsem orientační dechové zkoušce s negativním výsledkem. Bohužel při testu na drogy my bylo zjištěno THC. následně my odebrali ŘP. a podstoupil jsem testy krve i moči. od té doby jsem dostal obsílky o dnětí ŘP + zahájení správního řízení. Z testu krve byl výsledek 11,0 ng/ml. poté jsem byl u výslechu po 3 měsících v Českým Krumlově kam spadám ,kde jsem postoupil i 100% identifikaci (otisky,fotky,DNA) Od té doby se my do dneška nikdo neozval.Ani telefon ani Doporučené psaní. Jer to už přes 7 měsíců co my odebrali RP. Nemám do této doby žádné rozhodnutí.Kolik mám zaplatit pokuty a na jak dlouho nebudu moci řídit motorová vozidla. Neporušují se má práva? či právní řád?. Předem děkuji za jakékoliv informace , jak nadále postupovat

Odpověď

Dobrý den,

po zadržení řidičského průkazu policejní hlídkou rozhoduje o zadržení řidičského průkazu příšlušný obecní úřad. ŘP může být zadržen pouze do doby pravomocného rozhodnutí o přestupku nebo trestném činu. Během doby zadržení ŘP nesmíte řídit.

Jak uvádíte, bylo s Vámi zahájeno správní řízení. Nestanoví-li zvláštní právní předpis jinak, je správní orgán povinen rozhodnout ve věci do 30 dnů od zahájení řízení, ve zvlášť složitých případech rozhodne nejdéle do 60 dnů. Pokud uběhlo již 7 měsíců od posledního úkonu správního orgánu, doporučuji Vám zajít přímo na příslušný úřad a tam požádat o nahlédnutí do spisu, abyste zjistil, jaký je skutečný stav řízení (např. zda nebylo neúspěšně doručováno a nedošlo pak k náhradnímu doručení).

Pokud skutečně byl úřad nečinný, můžete se obrátit na příslušný krajský úřad a informovat ho o nečinnosti obecního úřadu v přestupkovém řízení. Podle § 80 odst. 1 správního řádu je nadřízený správní orgán povinen z moci úřední učinit opatření proti nečinnosti, jakmile se o něm dozví.

V případě , že řidič byl ve stavu vylučujícím způsobilost řídit motorové vozidlo připadá v úvahu trestní stíhání pro trestný čin ohrožení pod vlivem návykové látky. Je tedy teoreticky možné, že Váš případ byl předán Policii ČR k prošetření a k pozdějšímu zahájení trestního řízení.

Pokud by ovšem proti Vám bylo zahájeno trestní stíhání (kterému ovšem předchází ještě fáze prověřování), tak byste se o tom měl dozvědět, protože trestní stíhání se zahajuje tím, že podezřelému je usnesením o zahájení trestního stíhání sděleno, pro jaké jednání je stíhán a jaký v tom jednání je spatřován trestný čin. V případě jednoho rozsudku nejvyššího soudu byla tato hranice mezi přestupkem a trestným činem stanovena na 10 ng/ml (což ovšem ještě nemusí znamenat platnost i pro Váš případ, uvádím to pouze orientačně).

Eva Samešová,

Občanská poradna Společnou cstou

Souhlasím se vším