Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
samotka
Otázka
Dobrý den,chtěla bych se zeptat,jestli vězeňská služba může odsouzeného držet za kazensky trest na samotce 56 dnů v kuse. První trest byl 28dnů a dalších 28 mu byl připsán přímo na samotce. Přijde mi to příliš. Děkuji za odpověď
Odpověď
Dobrý den,
úpravu kázeňských trestů osob ve výkonu trestu odnětí svobody obsahuje zákon č. 169/1999 Sb. o výkonu trestu odnětí svobody a také vyhláška ministerstva spravedlnosti č. 345/1999 Sb.
Vzhledem k informacím, které uvádíte, dovozuji, že se v tomto případě jednalo o trest "umístění do uzavřeného oddílu až na 28 dnů". Nenašla jsem v zákoně ustanovení, které by znemožnilo uložit dva takové tresty za sebou. Určité omezení zde upraveno je ve vztahu k ukládání trestu celodenního umístění do uzavřeného oddílu nebo umístění do samovazby - jsou-li uloženy dva takovéto tresty, musí mezi nimi být odstup 10 dní. Pokud však byl druhý trest uložen v době plnění prvního trestu, je možné, aby byly vykonány bezprostředně za sebou (což je nejspíše případ Vašeho dotazu).
Pokud odsouzený nesouhlasí s uloženým kázeňským trestem, může podat dle § 52 zákona o výkonu trestu odnětí svobody stížnost, a to do 3 dnů ode dne oznámení rozhodnutí o uložení kázeňského trestu. Ředitel příslušné věznice nebo jím zmocněný zaměstnanec o stížnosti rozhodne do 5 dnů od jejího podání.
V případě dalších nebo doplňujících dotazů se na nás můžete opět obrátit.
S podzravem
Markéta Vávrová
Občanská poradna Společnou cestou