trestni prikaz

Dotaz ze dne 4. 12. 2018 19:55.

Otázka

trestni prikaz jak postupovat

Odpověď

Dobrý den,

sice není z Vašeho dotazu jasné, na co konkrétně se ptáte, ale pokusím se dát alespoň pár obecných informací.

Trestním příkazem může samosoudce rozhodnout u méně závažných trestných činů, kde jsou skutečnosti dostatečně prokázány. Doručuje se do vlastních rukou. Pro Vás z toho plyne zejména ta skutečnost, že lhůta k podání odporu je pouze 8 dní od doručení. Pokud tato lhůta marně uplyne, nabývá trestní příkaz právní moci a může být přikročeno k vykonávacímu řízení. Teoreticky by si bylo možné podat ještě mimořádné opravné prostředky (dovolání či stížnost ministra spravedlnosti pro porušení zákona, žádost o obnovu řízení),ale to jen za zákonem velmi přesně specifikovaných podmínek a v zastoupení advokátem.

Určitou možností by mohla být žádost o navrácení lhůty podle § 61 trestního řádu, které soud vyhoví, jestli ke zmeškání lhůty došlo z důležitých důvodů a žádost by podáno do tří dnů po odpadnutí takovéto překážky.

Jestliže tedy lhůta pro podání odporu již proběhla a není možné podat žádost o navrácení lhůty, je možné se poradit s advokátem o možnosti podat mimořádný opravný prostředek, nebo se připravit na výkon rozhodnutí.

Pokud jste podal odpor, bude záležet na rozhodnutí v řízení před soudem, kde soudce není vázán rozhodnutím obsaženým v trestním příkaze.

Obecně doporučuji brát si v trestních věcech advokáta. Pokud si jej z finančních důvodů nemůžete dovolit, můžete požádat o bezplatnou obhajobu soud nebo advokátní komoru. Pokud byste měl příjem za poslední tři měsíce průměrně nižší než 10230 Kč/měsíc, potom Česká advokátní komora nabízí možnost bezplatné obhajoby.

S pozdravem Jan Petr Kosinka

Souhlasím se vším