Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
Info
Otázka
Dobrý den chtěla jsem zeptat manžel je ve výkonu trestů 17 lednu mněl sod na Pp zamítli ale jsme Dalí hned stížnost na krajské soud Brno jak dloho máme čekat uz jsem úplně na dne s toho čekání. Sedí za alimenti všem dluhů je zaplacení ale soudkyně stejnak ho neopustil, jak může rozhodnou soud Brno může te mi poradit predem dekuji
Odpověď
Vážená paní,
na podmínečné propuštění není právní nárok, pokud se nejedná o případ, kdy podmínečné propuštění navrhl ředitel věznice a nebylo prokázána zjevnost předpokladu, že by odsouzený po propuštění nevedl řádný život. V ostatních případech je na okresním (městském) soudu zda žádosti vyhoví, či nikoliv, přičemž musí být splněny předpoklady, aby vůbec mohl žádosti vyhovět:
Soud může odsouzeného podmíněně propustit na svobodu, jestliže odsouzený po právní moci rozsudku, zejména ve výkonu trestu svým chováním a plněním svých povinností prokázal polepšení (zjišťuje se jeho chování ve věznici, pochvaly či kázeňské tresty, doporučení ředitele) a může se od něho očekávat, že v budoucnu povede řádný život nebo soud přijme záruku za dovršení nápravy odsouzeného, a
1. a) odsouzený vykonal alespoň polovinu uloženého nebo podle rozhodnutí prezidenta České republiky zmírněného trestu odnětí svobody, nebo
b) odsouzený, jenž nebyl odsouzen za zvlášť závažný zločin a který dosud nebyl ve výkonu trestu odnětí svobody, vykonal alespoň třetinu uloženého nebo podle rozhodnutí prezidenta České republiky zmírněného trestu odnětí svobody.
(2) Jestliže odsouzený za přečin prokázal svým vzorným chováním a plněním svých povinností, že dalšího výkonu trestu není třeba, může ho soud podmíněně propustit na svobodu i předtím, než vykonal část trestu odnětí svobody vyžadovanou pro podmíněné propuštění podle odstavce 1.
Ale vždy se jedná v těchto případech o možnost, nikoliv povinnost, ta je dána pouze v případě návrhu ředitele, pokud není zjevné, že by odsouzený nevedl řádný život.
Proti zamítavému rozhodnutí soudu je možné podat stížnost, což jste učinili a krajský soud by měl o této stížnosti rozhodnout, avšak zákon výslovně nestanoví lhůtu, do kdy by měl soud rozhodnout. V případě nevyhovění stížnosti je možné podat další žádost o podmínečné propuštění nejdříve za 6 měsíců od zamítavého rozhodnutí, ledaže by bylo zamítavé rozhodnutí vydáno pouze z toho důvodu, že dosud neuplynula lhůta stanovená v zákoně pro podání takové žádosti.
S pozdravem Jan Petr Kosinka