Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
Bydleni
Otázka
Dobrý den potřebuji poradit,bydlel semnou rok přítel v podnájmu má tu trvaly pobyt,ale ve smlouvě vedeny není.Min měsíc se semnou rozešel a měl zaplatit nájemné na kterém jsme byli domluveni(mám i sms zprávy),protože já ze svých peněz uhradila ostatní poplatky(i jeho alimenty,soudní výlohy a poplatek insolvenčnímu správci),není nereaguje a díky tomu mám dluh na nájemném 10 700kc a budu se muset s dcerou vystěhovat.Podepsal i u majitele uznání dluhu ve výši 2700kc který jsem díky němu měla.Nyni tvrdí ze mi nic nedá ať si jdu s dcerou kam chci,mohu na něho podat trestní oznámení jaké koliv,nebo udělat něco jelikož tu cely duben ještě bydlel,aby mi dal aspoň polovinu nájemného.Prosim poraďte jsem zoufalá mám strach ze budu muset na ulici a vezmou mi dceru do ústavu dekuji
Odpověď
Dobrý den,
předně se omlouváme, z kapacitních důvodů se nám nepodařilo na Vaši otázku odpovědět dříve, snad se mezi tím podařilo situaci vyřešit. Pro naléhavé situace doporučujeme obrátit se na poradnu přímo telefonicky nebo osobně.
Z Vašeho dotazu vyplývá, že bývalý přítel nebyl uvedený v podnájemní smlouvě jako podnájemník, tím jste pouze Vy. Z toho důvodu on není ze smlouvy zavázán vůči pronajímateli, proto je otázkou, proč podepsal uznání dluhu ve výši 2700 Kč pronajímateli, jaký právní důvod byl uveden a zda je takové uznání dluhu vůbec platné. Nicméně byl zavázán Vám hradit polovinu nájemného. Vy jste povinna hradit nájemné z titulu podnájemní smlouvy pronajímateli a pokud jej nehradíte řádně a včas (pronajímatele nemusí zajímat, že člen Vaší domácnosti Vám nepřispěl), pak podle smluvních ujednání může pronajímatel přistoupit k vypovězení smlouvy.
Doporučila bych Vám pokusit se s pronajímatelem dohodnout, zda by byl ochoten Vám počkat s placením, a vysvětlit mu obtížnost situace, ve které se nacházíte (pokud je to tedy ještě možné).
Po bývalém příteli můžete zkusit vymáhat dlužný příspěvek na náklady spojené s pronájmem, případně jiné částky, které jste mu poskytla. Otázkou však, jaká byla mezi Vámi dohoda, jak se Vám ji podaří prokázat apod. Primárně bych doporučovala zaslat mu písemnou výzvu k úhradě poloviny nákladů na bydlení (případně dalších částek, pokud šlo z Vaší strany o půjčku) s uvedením termínu a s upozorněním, že jinak budete částky vymáhat soudní cestou. Zda bude výzva účinná a zda se nakonec rozhodnete pro soudní řešení, uvidíte. Podle mého názoru se bývalý přítel trestného činu nedopustil, obrátit se na policii by tak pravděpodobně bylo neúčinné.
Pro případ, že by se pronajímatel rozhodl ukončit podnájemní poměr, doporučuji zajistit si jiné bydlení, alespoň na přechodnou dobu. Doporučuji obrátit se na rodinu a přátele, případně si vyhledat krizové ubytování ve Vaší obci nebo městě. Budete-li hledat jiné stálejší bydlení, doporučuji takové, aby mohla být uzavřena nájemní smlouva (tedy přímo s vlastníkem bytu) a mohla jste si nahlásit trvalý pobyt. V takovém případě je pak možné žádat o příspěvek na bydlení, který by mohl pomoci uhradit alespoň částečně náklady na bydlení.
V případě potřeby odpověď upřesníme. Pokud byste uvítala osobní konzultaci, je možné se objednat na konkrétní termín nebo přijít v hodinách pro neobjednané. Nejste-li z Prahy, můžete navštívit jinou nejbližší občanskou poradnu - kontakty najde na www.obcanskeporadny.cz .
S pozdravem
Kateřina Čočková
Občanská poradna Společnou cestou