Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
Falšování podpisu
Otázka
Dobrý den, jsem rozvedená a mám nezl. dceru soudně svěřenou do péče. Bývalý manžel mi neustále dělá schválnosti, šíří pomluvy, posílá lživá obvinění na OSPOD. Nyní odeslal lékařce, u které je dcera registrovaná, e-mail, kde poděkoval za péči o ni a sdělil jménem obou rodičů, že jsou nuceni ji odhlásit a vybrat pro ní jiného lékaře. Tento e-mail pak také jménem obou rodičů podepsal. Předem mě o tomto neinformoval a já samozřejmě nemám ke změně lékaře důvod. Velmi hrubě se mě dotýká, že bývalý manžel nepravdivě vytváří dojem, že jedná v tomto směru i za mě, a zejména že text mým jménem falešně podepsal. Dá se v této záležitosti podat trestní oznámení, případně jaký lze očekávat trest? Velmi děkuji za odpoveď.
Odpověď
Dobrý den,
chápu Vaši situaci, bohužel není v možnostech poradny posoudit, jakého trestného činu se bývalý manžel dopustil a jaký trest mu hrozí. Zda došlo k trestnému činu, záleží na okolnostech případu, čeho tím sledoval, jakou vážnou újmu způsobil apod. Samotné zfalšování podpisu není trestným činem, může však být prostředkem k jeho spáchání, zejména pokud díky němu získá neoprávněně finanční prostředky, nějakou výhodu atd. Nicméně můžete na policii podat tzv. trestní oznámení. Policie situaci prošetří a buď dojde k závěru, že šlo o trestný čin nebo nešlo, případně že šlo o přestupek. V takovém případě předá případ obecnímu úřadu k došetření. Doporučuji situaci oznámit minimálně na OSPOD.
Pokud jde o výkon rodičovské odpovědnosti ve vztahu k dceři, pak ji máte jako rodiče oba dva a oba byste se měli na výběru lékaře dohodnout. Samozřejmě postup Vašeho bývalého manžela není v pořádku. Doporučovala bych lékařce situaci vysvětlit. Občanský zákoník totiž uvádí, že jedná-li jeden z rodičů v záležitosti dítěte sám vůči třetí osobě, která je v dobré víře, má se za to, že jedná se souhlasem druhého rodiče. Pokud tak manžel zaregistruje dcerku u jiného lékaře bez Vašeho vědomí a souhlasu, a tím ji odhlásí u stávající lékařky, jedinou obranou bude zaslat novému lékaři nesouhlas s registrací dcerky a případně podat návrh k soudu na neplatnost registrace. Rovněž nelze opominout právo dítěte vyjádřit se k záležitostem, které se ho dotýkají (dle věku a rozumových schopností).
Nevím, na kolik je možné pokusit se promluvit s bývalým manželem a ujasnit si, o čem máte právo rozhodovat Vy jako rodič, kterému byla dcerka svěřena do péče, a o čem naopak musíte rozhodovat společně. Možná by pomohl mediátor - kontakty naleznete na http://www.amcr.cz/ .
Přeji, ať se situaci podaří zdárně vyřešit.
S přáním hezkého dne
Kateřina Čočková
Občanská poradna Společnou cestou