Řízení pod vlivem alkoholu

Dotaz ze dne 15. 11. 2020 23:42.

Otázka

Dobrý den, chci se zeptat, jestli je nějaká šance, že když jsem nadýchal 1,07 promile, mohlo být toto posouzeno jako přestupek? Neměl jsem nehodu a ani jsem nevykazoval známky opilosti. Vzhledem k tomu že vážím přes 100 kilo jsem na sobě bohužel účinky již nepociťoval. Chci se zeptat, jestli to má šanci u soudu uspět a je naděje, že to bude pouze přestupek. Děkuji

Odpověď

Dobrý den,

pro odpověď na Váš dotaz jsem se dívala do právní úpravy trestního zákoníku (z č. 40/2009 Sb.), a zákona o provozu na pozemních komunikacích (z č. 361/2000 Sb.).

Ve svém dotazu se ptáte, zda to, že jste nadýchal 1,07 promile, může být posuzováno jako přestupek?

Zda jde o přestupek nebo trestný čin je na posouzení policie nebo státního zástupce a následně soudu. Konkrétní praxi však neznáme.

Na stránkách policie České republiky se mi podařilo najít vyjádření, ve kterém je napsáno, že pokud řidič usedl za volant s více než 1 promile alkoholu v krvi, jedná se o trestný čin. Níže Vám zasílám příslušný odkaz: https://www.policie.cz/clanek/alkohol-za-volantem-178658.aspx

Jen bych pro doplnění uvedla, že pokud bude Váš případ posuzován jako přestupek podle zákona „o provozu na pozemních komunikacích“, může být uložena pokuta ve výši od 2 500 do 20 000 Kč a zákaz činnosti řízení motorového vozidla může být uložen od 6 měsíců do 1 roku.

Bude-li Váš případ posuzován jako trestný čin podle „trestního zákoníku“, může soud uložit trest odnětí svobody až na 1 rok, nebo peněžitý trest, a nebo může být udělen zákaz činnosti na 1 rok až 10 let. Zpravidla bývá trest odnětí svobody podmíněný.

Při stanovení a výměře trestu se přihlíží k trestní minulosti, k přístupu pachatele ke svému jednání, vůbec k průběhu spáchání trestného činu, ke vzniklé škodě atd.

S pozdravem

Jindřiška B. Mattasová

Občanská poradna Společnou cestou

Souhlasím se vším