Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
Exekuce
Otázka
Dobrý den, mám velkýproblém. Můj bratr má velké dluhy. Bydlí u mých rodičů kde má taktéž trvalý pobyt. Asi před rokem si dali rodiče kvůli jeho dluhům dům do zástavy cca na 300 tis. korun, měsíčně platí 8 tis. Mají to na šest let.Pohledávky o kterých vědili z těchto peněz poplatili. Nyní je navštívili vykonavatelé exekucí, bratr má dvě exekuce na 135 a 77 tis. O těch ale naši něměli tušení, jenže to vykonavatele nezastavilo a polepili jim veškerý elektro majetek se lhůtou do konce měsíce obě pohledávky uhradit. Jsou psychicky na dně. Peníze na placení nemají a jiný majetek nevlastní. Jenže díky korespondenci, kterou matka dohledala to nebudou exekuce poslední. Bratr se nijak nehodlá sitaci řešit a já jsem na mateřské, takže jim pomoci nemohu. Co mají dělat? jak mají postupovat? mají šanci o majetek nepřijít? je šance se z těchto exekucí utéct? bojím se, aby si některý z nich nesáhl na život, oba je to potopilo na dno. Poraďte mi prosím, co mají dělat. Děkuji Bučeková Lenka
Odpověď
Dobrý den,
pokud bratr uvedené peníze skutečně dluží, lze těžko zabránit tomu, aby se věřitelé skrze exekutory či soudní vykonavatele snažili získat své peníze zpět prostřednictvím prodeje dlužníkova majetku. Je si ovšem třeba uvědomit, že rodiče (pokud se "neupsali" jako ručitelé či spoludlužníci) neodpovídají za dluhy svého syna a exekuce prodejem movitých věcí je přípustná pouze vůči majetku dlužníka a nikoliv vůči majetku dlužníkových rodičů. V praxi je ovšem problém rozlišit, která věc komu patří. Exekutor či soudní vykonavatel je proto oprávněn vstoupit do prostor, ve kterých se dlužník (povinný) zdržuje a následně "polepit" to, co odhadnou jako dlužníkův majetek. Je následně na skutečných vlastnících, aby si svůj majetek hájili prostřednictvím tzv. vylučovací žaloby a nechali soud, aby rozhodl, co je čí majetek.
Pojednání k tomuto tématu včetně vzoru této žaloby naleznete v letáčku, který je k dispozici ke stažení na našich stránkách: http://www.spolcest.cz/files/poradna/exekuce-letak.doc.
V dané situaci by tedy bylo vhodné podat vylučovací žalobu (vlastnické právo lze prokazovat i svědecky) a požádat o odložení exekuce / výkonu rozhodnutí do doby rozhodnutí o vylučovací žalobě.
Výhledově by riziko takovýchto událostí snížilo vystěhování dlužníka ze společné domácnosti a zrušení jeho trvalého pobytu. Nemohu z poskytnutých údajů posoudit, nakolik by měl dlužník šanci uspět s návrhem na oddlužení (tzv. osobní bankrot).
V případě potřeby svůj dotaz doplňte nebo upřesněte, popřípadě nás kontaktujte telefonicky či osobně.
Za Občanskou poradnu Jižní Město Ondřej Načeradský.