dluhy v rámci SJM

Dotaz ze dne 12. 3. 2009 10:52.

Otázka

Dobry den,

rad bych se zeptal na nasledujici vec. Asi pred rokem mi zemrel otec a v ramci SJM presel na maminku dluh vuci financnimu uradu ve vysi cca 1 mil. korun, ktery vznikl nedoplatkem DPH asi z roku 1996. Pravdepodobne vetsina teto castky tak tvori uroky z prodleni. V ramci dedictvi zdedila take dluhy do vyse aktiv coz je cca 200 tis., coz jsem jeste schopny za maminku uhradit. Muze maminka s dluhem preslym v ramci SJM neco delat kdyz je v castecnem invalidnim duchodu a tak jediny jeji prijem je cca 5 000 Kc? Ma se obavat navstevy exekutora, vyuziva je financni urad? Nemate zkusenost s podobnou situaci jestli je treba mozne "pozadat" o prominuti takoveho dluhu, kdyz k nemu clovek prisel timto zpusobem? Je nejaky rozdil mezi postupem financniho uradu a napr. soukromeho subjektu jako je banka apod.?

Dekuji moc za pomoc

Odpověď

Dobrý den,

budu předpokládat, že pohledávka vymáhaná finančním úřadem skutečně přešla na Vaší matku a není promlčená. K tomuto si dovoluji poznamenat, že ve světle poslední judikatury nejvyššího soudu, který při řešení otázky odpovědnosti manželky za dluh, který vznikl v důsledku jednání jejího manžela (uzavření půjčky), došel k závěru, že jde o pohledávku která sice spadá do společného jmění, ale je vůči manželce nevymahatelná, si osobně neodvažuji odhadnout, k jakým závěrům by nejvyšší soud dospěl, pokud by měl posuzovat charakter Vámi zmiňovaného daňového nedoplatku a penále.

Zákon o správě daní a poplatků obsahuje několik ustanovení sloužících k odstranění tvrdosti. Dle ust. § 55a odst. 1 může Ministerstvo financí z důvodů odstranění tvrdosti zcela nebo zčásti prominout příslušenství daně a dle ust. § 65 odst. 1 může správce daně zcela nebo zčásti prominout daňový nedoplatek, byla-li by jeho vymáháním vážně ohrožena výživa daňového dlužníka nebo osob na jeho výživu odkázaných. Na žádné z těchto "zmírňujících" rozhodnutí není nárok, ale rozhodně nic nezkazíte, pokud se zkusíte na tyto možnosti informovat jak na Ministestvu, tak na příslušném finančním úřadě.

Pokud by se situaci nepodařilo vyřešit, tak v konečném důsledku skutečně nelze vyloučit, že by proti Vaší matce byla vedena exekuce. Budu-li vycházet z toho, že nemá žádné hodnotnější věci, které by stáli za zabavení, tak bude zřejmě ohrožen její příjem. Z částečného invalidního důchodu jí musí být ponechána tzv. nezabavitelná částka, což by u osaměle žijícího člověka s příjmem 5 000 Kč v roce 2009 (částka se průběžně valorizuje) bylo 4 748 Kč.

K možnostem prominutí dluhu a penále jsem se vyjádřil výše, rozdíl mezi bankou a finančním úřadem je zde jasný - banka je soukromá instituce, která si v zásadě může se svými penězi a pohledávkami dělat co chce, zatímco finanční úřad hospodaří s veřejnými penězi a proto je jeho postup svázán právním řádem (především již zmíněný zákon o správě daní a poplatků ve spojení s řadou prováděcích právních předpisů).

Občanské poradny se nespecializují na daňovou problematiku a proto máme v oblastech, kam směřují části Vašeho dotazu, pouze omezené zkušenosti. Na Vašem místě bych proto uvážil, zda-li v případě, kdy Vaše návazné dotazy nebude schopno či ochotno zodpovědět ministerstvo či finanční úřad, nezkusit kontaktovat advokátní kancelář, která by se na tuto problematiku nespecializovala. Seznam advokátů naleznete na www.cak.cz.

Za Občanskou poradnu Jižní Město Ondřej Načeradský.

Souhlasím se vším