Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
insolvenční zákon
Otázka
Dobrý den, zvažuji podání žádosti na oddlužení.Přečetla jsem si na internetu jak postupovat, a že to není vůbec jednoduché . Mě zajímá výpočet splátek pro oddlužení . Píše se , že minimálně 30% z dlužné částky. Nikde není uvedený žádný příklad . Např. při celkové výši dluhů 500 000 ,-Kč a příjmu 10 500,-Kč měsíčně, by mělo smysl o oddlužení požádat ? Mohli byste mi - a myslím že v současné době nejen mě - poradit ? Za odpovědˇ předem moc děkuji.
Odpověď
Dobrý den,
v rámci oddlužení se strhává z příjmů vše nad tzv. nezabavitelné minimum, které vychází z výše příjmů a počtu vyživovaných osob - kalkulačku splátek naleznete např. na http://insolvencni-zakon.justice.cz/dluznik/kalkulacka.html. Výše splátek je stejná, jako by na příjem byla nařízena exekuce na přednostní pohledávku.
V rámci schvalování oddlužení tedy souce zkoumá, jaké příjmy měl dlužník v posledních třech letech, jaké příjmy má v současnosti a jaké příjmy lze proto důvodně očekávat v příštích pěti letech. Následně soudce spočítá, kolik z těchto očekávaných příjmů bude možné dlužníkovi strhnout během pěti let a tuto výslednou částku srovná s výší dluhů. Pokud by soudci vyšlo, že dlužník během pěti let splatí méně než 30 % dlužné částky, tak oddlužení nepovolí. Naopak v případě, kdy mu vyjde, že při předpokládaném příjmu splatí dlužník 100 % dluhů již během dvou let, tak není důvod oddlužení nepovolit. Právě v takovém případě je totiž zřejmé, že se dlužník nesnaží dosáhnout odpuštění části pohledávek, ale jde mu pouze o to, aby místo několika nákladných exkučních řízení mohl svoji situaci řešit "levným" oddlužením.
Pokud je 10 500 Kč čistý příjem (budeme předpokládat, že v této částce nejsou položky, které nejsou zabavitelné ze zákona - např. přídavky na děti), není zde manžel ani děti, tak vychází splátka na oddlužení 3 920 Kč měsíčně, což by během pěti let znamenalo zaplacení částky 235 200 Kč. Během pěti let by bylo zaplaceno cca 47 % dluhu, což umožňuje oddlužení povolit.
Pokud by však takovýto příjem měla matka samoživitelka se dvěmi dětmi, bylo by možné strhnout pouze 2 380 Kč měsíčně, což by odpovídalo 142 800 Kč za pět let. Zde by šlo pouze o cca 28,5 % dlužné částky a oddlužení by proto nebylo možné povolit (matce by bylo nutné doporučit najít si např. brigádu, která by jí příjem o pár stokorun zvedla).
Shrnutí: soudce dle údajů v žádosti stanoví předpokládaný příjem v příštích pěti letech, každý měsíc bude strháváno vše nad nezabavitelnou částku a to do zaplacení dluhu či do uplynutí lhůty pěti let. Pokud by nebylo reálné během pěti let zaplatit alespoň 30 % dluhu, nelze oddlužení povolit (leda by s tím věřitelé výslovně vyjádřili souhlas).
V případě potřeby svůj dotaz doplňte nebo upřesněte.
Za Občanskou poradnu Jižní Město Ondřej Načeradský.