Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
exekuce nebo oddlužení
Otázka
Dobrý den, začínám mít problémy se splácením půjček.Přečetla jsem si insolvenční zákon,ale přesto je mi několik věcí nejasných.
Prý se při podání žádosti o oddlužení platí vysoký poplatek,někde se píše,že až 50 000Kč!Jak může někdo,kdo nemá na zaplacení splátek,zaplatit tak vysoký poplatek?
Dále mě zaraží,že musí žadatel doložit příjem,ze kterého bude příštích pět let splácet.Tedˇ,když nikdo neví,co bude za měsíc..A jistý příjem má snad jen pan prezident,poslanci a samozřejmě EXEKUTOŘI! Ale normální člověk?
Já jsem sice o práci nepřišla,ale od října minulého roku mi plat klesl téměř o 4000Kč(za stejnou práci)a zaměstnavatel nám navíc oznámil,že od května budeme dělat na zkrácený pracovní týden, takže opět snížení příjmu a to mám úvěry pojištěny proti ztrátě zaměstnání,ale nikoliv proti snížení příjmu.
Přečetla jsem si i jak se vypočítá kolik se dá za pět let splatit,ale zajímá mě jak se počítá výše dluhů.Z toho kolik mi půjčili nebo z toho kolik mám splatit celkem? Nevím jestli se ptám správně.?Myslím zda se sečtou částky, které mi půjčili nebo částky , které bych zaplatila při řádném splácení.Např.mám půjčku od Home Creditu 20 000Kč na pět let a splácím 499Kč.Takže celkem zaplatím 29 940Kč.Do součtu dluhů započítám 20 000 nebo 29 940 Kč?
Pak bych se chtěla ještě zeptat. V případě,že by výše příjmu nestačila ani na splacení 30%dluhů a následovaly by exekuce..Jaký je potom postup ? Exekutor mi obstaví plat, tím mi znemožní zaplatit další splátky...
Pořád doufám,že k tomu nedojde,snažím se najít další práci,ale tedˇmají přednost lidé ,co jsou nezaměstnaní.Tak je to opravdu těžké.Proto chci vědět,co mě čeká.
Do potíží jsem se začala dostávat potom,co mi exekutor zablokoval účty kvůli dluhu mého manžela.Ze dne na den jsem zůstala bez koruny, bez možnosti zaplatit cokoli.Štve mě to o to víc,že mi tentýž exekutor zablokoval účet už v srpnu 2007,soud nařídil zrušení exekuce na můj účet během tří týdnů.Ale účet mi odblokovali až v květnu 2008. Tehdy jsem to ustála právě díky novým úvěrům.A tedˇ to mám znova .Nevím jestli je ten exekutor cvok.? Banka mi už oznámila,že jsem přečerpala povolený limit, a to proto,že mi zablokovali dvě karty po 200Kč a navíc jsem dostala pokutu 100Kč za to že nemám na účtu dost peněz .Kdyby to nebyla pro mě tak zoufalá situace,tak bych se tomu musela smát. Za Vaši radu a odpovědˇmockrát děkuji. Miluše Novotná, Hradec Králové
Odpověď
Dobrý den, soud může v některých případech rozhodnout o tom, že dlužník musí složit jistotu až do výše 50 000 Kč. Při podání návrhu na oddlužení nic neskládáte. Nelze tedy předem říci, zda po Vás soud jistotu bude chtít nebo ne a v jaké výši. Domnívám se, že jde o opatření, aby návrh nepodávali dlužníci, kteří vůbec nesplňují podmínky, či jej podávají opakovaně s cílem oddálit exekuce.
Nikdo neví, zda bude mít práci na dobu dalších pěti let. Ale soud musí posoudit, zda je pravděpodobné, že splníte podmínky dané insolventním zákonem, tedy zda jste ze svého příjmu schopná splatit alespoň 30% všech dluhů. Máte-li pracovní smlouvu na dobu neurčitou, potom se předpokládá, že tyto příjmy budete mít i další roky. Jestli se situace změní, bude se to řešit potom.
Nyní si dovolím odbočku k pracovním záležitostem. Pokud máte v pracovní smlouvě dohodnutý plný úvazek, tedy 40 hod. týdně, pak lze toto měnit jen dohodou stran. Tudíž Vám zaměstnavatel nemůže jednostranně snížit týdenní úvazek. Je na Vás, zda-li k tomuto přistoupíte, nebo se rozhodnete nepodepsat a případně riskovat, že s Vámi zaměstnavatel rozváže pracovní poměr z organizačních důvodů (nevím, jaká je situace na pracovišti, zda něco takového hrozí či ne). V takovém případě by Vám náleželo odstupné ve výši trojnásobku průměrného příjmu.
Do návrhu se uvádí výše současných dluhů. Tedy jestli původní půjčka byla 20 000 Kč, ale nyní dlužíte 15 000Kč, pak uveďte tento údaj. Věřitel případně exekutor by Vám na žádost měl sdělit, kolik v současné době dlužíte.
V případě, že nebude povoleno oddlužení, pak mají věřitelé možnost zažalovat Vás u soudu o zaplacení dané částky. Na základě tohoto rozhodnutí mohou navrhnout výkon rozhodnutí či exekuci (oba instituty jsou v podstatě shodné). Exekutor následně bude zjišťovat Vaši situaci a na základě toho se rozhodne pro některý ze způsobů. Exekuce může být provedena srážkami ze mzdy či obdobných příjmů, přikázáním pohledávky z účtu, prodej movitých či nemovitých věcí popř. kombinace všech uvedených postupů. I s exekutory se můžete zkusit dohodnout na splátkovém kalendáři. Někteří jsou dohodě přístupní, někteří zvolí tvrdý postup. Cílem exekutora je vymoci peníze, a podle toho jedná. Musí však postupovat v souladu se zákonem. Pokud tomu tak není, můžete podat na daného exekutora stížnost k Exekutorské komoře (http://www.exekutorskakomora.cz/). Bude-li více exekucí, budou se uspokojovat v pořadí v jakém dorazily. Tedy po uspokojení jedné, nastoupí na její místo další a tak dále. Nebudou-li prostředky pro uhrazení exekuce, pak budou exekutoři čekat, kdy se co objeví popř. po čase věc vzdají s tím, že pohledávku není z čeho uspokojit. Za Občanskou poradnu Jižní Město, Květa Kudová