Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
Dluhy po rozvodu
Otázka
Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak je to s dluhy po rozvodu. Manželství se rozvedlo bez majetku(bez aktiv), i když oba manželé mají pasiva. Jak se bránit, když se manžel neúměrně zadlužil bez souhlasu druhého, který o dluzích ani neví. Manžel nekomunikuje a nechce situaci nijak řešit. Je možná nějaká obrana proti budoucím možným problémům spojeným s dluhy manžela, které nesplácí a které vznikly za doby trvání manželství. Dluhy a úroky z dluhů se tak navyšují i po rozvodu.
Děkuji moc za odpověď.
Odpověď
Dobrý den, dluhy, které vznikly za doby trvání manželství spadají do společného jmění manželů. Výjimku tvoří dluhy, které převzal jeden z manželů bez vědomí druhého a tyto dluhy převyšují přiměřené majetkové poměry manželů. Stanovení, co jsou přiměřené majetkové poměry je individuální, odvíjí se to od příjmové a majetkové situace manželů. Přičemž se posuzuje každý dluh zvlášť – je tedy rozdíl, jde-li o o více „malých“ dluhů nebo „velký“dluh. „Malé“ dluhy samy o sobě nemusí převyšovat majetkové poměry manželů. Podle rozhodnutí velkého senátu Nejvyššího soudu ČR sp. zn. 31 Odo 677/2005 u těchto dluhů sice jde o součást společného jmění manželů, nicméně není možné na manžela, který se závazkem nesouhlasil, nařídit exekuci. Můžete se obrátit na soud s tím, aby dluhy, které převyšují poměry manželů byly uznány jako výlučné dluhy bývalého manžela.
Právní mocí rozsudku o rozvodu zaniká společné jmění manželů a je třeba jej vypořádat. Majetkové vypořádání se netýká jen aktiv, ale také pasiv. Mohou na Vás tedy přejít některé dluhy z doby trvání manželství (nedosáhnete-li jejich vyloučení).
Po zániku manželství a tudíž i společného jmění, může nastat situace, kdy je exekuce nařízena v době, kdy ještě není zaniklé společné jmění vypořádáno. V takové situaci jde o majetek postižitelný jako kdyby k zániku SJM nedošlo (viz. rozhodnutí Nejvyššího soudu ČR sp. zn. 20 Cdo 238/2003).
Jestliže je zaniklé společné jmění již vypořádáno, nesmí věřitelé (exekutor) požadovat uhrazení těchto dluhů z Vašeho výlučného vlastnictví, ale jen z majetku, jež byl původně společným jměním manželů (rozhodnutí Nejvyššího soudu ČR sp. zn. 20 Cdo 2085/2006). To platí, pokud bude rozsudek o zaplacení znít na jméno manžela. Bude-li znít rozsudek také na Vaše jméno, pak se mohou věřitele uspokojit i z Vašeho majetku. Za Občanskou poradnu Jižní Město, Květa Kudová