profidebt

Dotaz ze dne 25. 8. 2009 12:21.

Otázka

Dobrý den

žádám Vás tímto o radu. Společnost *** odkoupila pohledávku. Sepsali jsme s panem *** Dohodu o uznání dluhu se splátkovým kalendářem 2.1.2007, měla jsem splácet 2 000,-Kč měsíčně na 32 splátek. Všechno šlo v pořádku, dokud mi nenastaly problémy v rodině, které mi nedovolovali splácet tuto částku. Byla jsem trošku pozadu, ale jakmile jsem měla něco, poslala jsem jim to. V červnu letošního roku jsem je písemně a doporučeně žádala o snížení splátek a prodloužení splátkového kalendáře s odůvodněním mé finanční situace (jsem sv. matka tří dětí,končila mi MD a nastoupila do evidence ÚP) a oznámení částky, která ještě zbývá doplatit. Nijak nereagovali. Až včera mi přišel od nich požadavek na okamžitou úhradu dosud nesplacené části mých závazků se specifikací :

* neuhrazená část závazku 0,00 Kč

* neuhrazená část Smluvní pokuty 9.322,- Kč

* neuhrazené Smluvní úroky ze Smluvní pokuty 15566,01 Kč

* Smluvní pokuta (50% Závazku) 25.488,99 Kč

CELKEM 36.377,- Kč

Píšou, že směnka se stala splatnou 20.8.2009 a mám na zaplacení 10 dní.

Vzpoměla jsem si jak tady tehdy ten pán byl a sepisoval to se mnou, že jsem mu podepsala i směnku prázdnou, prý musím, že je to součást dohody. Byla prázdná.

Myslela jsem si, že když uvedu důvody mé situace, že mi vyhoví a doplatím tuto pohledávku v klidu. Místo toho tohle to. Nikdy jsem neměla v úmyslu se tomu vyhýbat nebo dokonce nezaplatit, nedodržení dohody nebyl úmysl.

Mohu se nijak ještě bránit?

A ještě jeden dotaz. Je možno, když už je nařízena exekuce a část již splacená, dohodnout se ještě přímo s věřitelem?

Odpověď

Dobrý den,

bez znalosti toho, co jste konkrétně podepsala, dost dobře nemůžeme odhadnout, jaké z toho pro Vás mohou či nemohou plynout důsledky. Podepisování "prázdných" směnek je obecně vzato něčím z čeho mohou být potíže a obrana proti následnému směnečnému rozkazu bývá velmi obtížná či rovnou nemožná. Pakliže chcete zjistit bližší informace k důsledkům Vašeho podpisu, lze doporučit navštívit s těmito dokumenty některou z Občanský poraden (www.obcanske-poradny.cz), jinou arganizaci zabývající se touto problematikou (www.pomocsdluhy.cz, www.financnitisen.cz) či přímo advokáta (u něj nicméně musíte počítat se smluvním honorářem - je lepší obvolat několik advokátů a zeptat se na sazby za konzultaci v této oblasti).

Bohužel je nutné počítat s tím, že v případě oprávněnosti nároků (respektive nemožnosti napadnout platnost směnky) může mít nezaplacení směnky ve stanoveném termínu za následek další nárůst dlužné částky.

Pokud jde o druhý dotaz, tak probíhající exekuce nevylučuje dohodu s oprávněným (věřitelem). Je si nicméně třeba uvědomit, že tato dohoda sama o sobě nevede k zastavení exekuce a exekutor bude dlužnou částku dál vymáhat třeba i v takovém případě, že povinný (dlužník) svůj dluh oprávněnému (věřiteli) uhradil. V takovém případě je totiž třeba podat návrh na zastavení exekuce a počítat s tím, že bude třeba hradit exekuční náklady.

V případě potřeby svůj dotaz doplňte nebo upřesněte.

S pozdravem,

Ondřej Načeradský, Občanská poradna o.s. Společnou cestou.

Souhlasím se vším