uplatnění promlčecí lhůty

Dotaz ze dne 21. 9. 2009 19:11.

Otázka

Dobrý den, před časem mě kontaktovala společnost EOS KSI Česká republika, s.r.o., s tím že jsem u nich dlužníkem. Byla jsem se osobně v místo společnosti na tuto záležitost zeptat, protože si nejsem vědoma uzavření smlouvy. Bylo mi řečeno, že jsem si v roce 2002 vypůjčila jistý obnos peněz se splátkami do roku 2003. Požadovala jsem předložení smlouvy, tu společnost neměla ten den neměla. Po třech měsících mi od nich přišla kopie smlouvy o půjčce u společnosti provident. Na smlouvě jsou uvedeny veškeré mé osobní údaje a je podepsána, ovšem já si nejsem vědoma toho, že bych ji kdy viděla či podepsala. Podpis nepovažuji za vlastnoruční, ač je mému tak trochu napodoben. Poslala jsem tedy společnosti EOS dopis, že podpis nepovažuji za svůj a že navíc je i tento dluh od roku 2003 promlčen. Ovšem jsem rozvedená (v lisopadu to budou tři roky-doposud bez majetkoprávního vyrovnání, o to budu ted žádat) a můj bývalí manžel mi teprve nedávno předal některé z mých movitých věcí, mezi nimi jsem našla i dopis z roku 2007, od výše jmenované vymáhací společnosti, kde mě na dluh upozorňují a nabízejí mimosoudní vyrovnání. (když jsem si nic nepůjčila, tak jsem logicky ani o ničem nevěděla, proto jsem uplatnila zprvu promlčecí dobu, ted nevím zda je něco platná) Já teď nevím jak mám ve věci dál pokračovat. Nikdo se mi od té doby neozval, jsou to tak dva měsíce. Mám strach z určení dluhu exekučně, kdy částka pak bude několikrát větší. A nedbat to, že jsem si peníze vlastně nikdy nepůjčila. Nevím jestli nemám začít raději dluh splácet, už pro můj klid. Dále jsem se chtěla zeptat, zda je možné udělat vyrovnání manželů na dluhy. Když jsou exekuce napsány jen na mé jméno, ale jsou z doby manželství, kdy jsem byla hloupá a nechávala vše napsat na sebe. A zda do toho vyrovnání můžu zahrnou i výše jmenovaný dluh. Jinak žádné movité věci nechci. Prosím o Vaši radu. Děkuji Vám.

Odpověď

Dobrý den,

nejprve se zastavíme u půjčky z roku 2002. Pakliže jste smlouvu nepodepsala, můžete se samozřejmě v případě žaloby bránit písmoznaleckým posudkem na pravost podpisu, ale v daném případě to zřejmě bude zbytečné vzhledem k možnosti namítat promlčení. Pakliže dotčená společnost nemá podepsané uznání dluhu co do důvodu a výše (tím by se automaticky promlčení prodloužilo na deset let) a do dnešního dne svojí pohledávku neuplatnila u soudu, bude již pohledávka promlčená bez ohledu na otázku pravosti podpisu. Na našem trhu působí společnosti, které zkupují "za pakatel" promlčené pohledávky a následně zkouší, zda-li se jim nepodaří dlužníka vyděsit natolik, aby jim dobrovolně zaplatil. Dost možná půjde o tento případ a doporučuji v klidu vyčkat, zda-li se dotčená společnost bude o něco pokoušet. Pokud by na Vás podala žalobu, vznesete námitku promlčení a případně též poukážete na nepravost podpisu.

Exekuce je možná až poté, co Vás soud odsoudí k zaplacení a Vy neuhradíte pohledávku v soudem určené lhůtě (nepředpokládám, že by součástí smlouvy byla notářská či exekutorská doložka vykonatelnosti). Pakliže máte řádně vyřešené doručování úřední pošty (bydlíte na adrese trvalého pobytu, nebo máte nahlášenou na evidenci obyvatel doručovací adresu, nebo máte zřízenu datovou schránku), nemusíte se bát, že na Vás bude nařízena exekuce, aniž byste se měla šanci bránit u soudu. Pokud by součástí smlouvy byla tzv. rozhodčí doložka, můžete namítat, že je doložka neplatná (opět pro nepravost podpisu).

Pakliže si stihnete podat návrh na vypořádání společného jmění manželů (návrh musí být podán do tří let od rozvodu manželství), bude se vypořádávat společné jmění manželů, což znamená jak movité a nemovité věci, tak závazky a případný ostatní majetek. V řízení o vypořádání je tak v první fázi třeba určit, co spadá do společného jmění manželů. Budu-li předpokládat, že u Vás nebyla žádná zvláštní úprava režimu společného jmění manželů, budou do společného jmění manželů spadat závazky (dluhy), které za trvání manželství vznikly některému z manželů nebo oběma manželům, s výjimkou:

a) závazků týkajících se majetku, který náleží výhradně jednomu z nich, b) závazků, jejichž rozsah přesahuje míru přiměřenou majetkovým poměrům manželů, pakliže je převzal pouze jeden z nich bez souhlasu druhého.

Je třeba upozornit na to, že vypořádáním společného jmění nedochází ke změně práv na straně věřitelů. Pakliže se věřitelé mohli domáhat zaplacení celé částky po osobě, která jim podepsala úvěr, tak toto právo mají i poté, co je dotčený dluh ve vypořádání rozdělen na poloviny mezi bývalé manžele. Podepsaný dlužník musí zaplatit celý dluh a pak má možnost požadovat, aby mu bývalý manžel uhradil tu část dluhu, která na něj dle vypořádání připadla (protože ji de facto zaplatil za něj).

Zahrnutí dotčeného dluhu do společného jmění by bylo poněkud podivné, jelikož byste na jedné straně popírala a na druhé uznávala jeho existenci.

V případě potřeby svůj dotaz doplňte nebo upřesněte.

S pozdravem,

Ondřej Načeradský, Občanská poradna o.s. Společnou cestou.

Souhlasím se vším