Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
majetkové vyrovnání dluhů
Otázka
Dobrý den, rozvedli jsme se s manželem v únoru 2002 a letos v září mi byla zaslána exekuce na můj majetek. V manželství jsme si vzali půjčku u ČS. Po rozvodu jsme sepsali porozvodové vyrovnání manželů, kde se manžel zavázal k tomu, že je po rozvodu jediným dlužníkem této půjčky a že jí sám zaplatí. Toto porozvodové vyrovnání jsme podepsali u notáře. Chci se zeptat zda s takovou smlouvou obstojím u soudu, kde jsem se odvolala. Mnohokrát děkuji za odpověď.
Odpověď
Dobrý den,
obávám se, že s touto smlouvou neobstojíte. Vypořádání mezi manželi je, jak název napovídá, vypořádáním mezi manželi. Pakliže za trvání manželství vznikne závazek oboum manželům, mohou si manželé vypořádat tento závazek mezi sebou, ale nemohou změnit rozsah práv třetí strany, pokud k tomu tato třetí strana nedá souhlas.
Byla-li půjčka u ČS uzavřena na oba manžele, může ČS bez ohledu na případnou úpravu rozsahu SJM či porozvodové vypořádání požadovat úhrady půjčky po kterémkoliv z manželů a to v plném rozsahu (nestanoví-li smlouva nějaký zvláštní smluvní režim). Pakliže se věřitel "nestrefí" do toho, jak si manželé závazek vypořádali mezi sebou, musí požádaný dlužník plnit v požadovaném rozsahu bez ohledu na vypořádání s tím, že následně může po druhém z manželů požadovat úhradu, která srovná rozdíl mezi tím, co měl platit dle vypořádání a co skutečně platil.
V případě potřeby svůj dotaz doplňte nebo upřesněte.
S pozdravem,
Ondřej Načeradský, Občanská poradna o.s. Společnou cestou.