Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
Exekuce na účet
Otázka
Jsem samoživitelka dvou nezletilých dětí (8 let a 2 měsíce). Alimenty mám u soudu, bydlíme v pronajatém bytě. Jediný příjem, který mám je rodičovský příspěvek 7.6OO a přídavky na děti (660,- a 550,-), které mi každý měsíc chodí na účet. Teď mám účet zablokovaný exekucí (56 000,-) a jsem bez finančních prostředků. Co se stane, když si další měsíce nechám posílat peníze složenkou? A část peněz budu dávat na účet (např. 4 000,-), vždyť když mi všechny peníze zablokují tak nemám ani na nájem (v pronájmu platit musím, jinak nás vystěhují), staršímu platím legitimaci na MHD, neboť do školy dojíždí + obědy a mladší - pleny, léky, sunar...Žádný jiný majetek nemám. Trvalé bydliště mám však ještě u mojí matky, ale máme papír, že jsem od ní vyloučená ze společně posuzovaných osob. Mám nárok na odblokování 1/3 peněz? Nebo alespoň na životní minimum? Děkuji za odpověď.
Odpověď
Dobrý den,
pokud jde o "odblokování" části z peněz z účtu, tak se zde nerozlišuje, zda-li máte děti, zda žijete u matky či cokoliv jiného. Každý má podle současné právní úpravy právo, aby mu byla z účtu uvolněna částka 6252 Kč, přičemž pokud je mi známo, tak zatím převládá názor, že takovéto uvolnění je možné provést jen jednou (v dalších měsících již je třeba mít zařízenou výplatu jiným způsobem). Pro úplnost dodám, že existuje právní názor, dle kterého by se měla exekuce částečně zastavit co do prostředků na účtu, které odpovídají nezabavitelné částce a přídavkům na děti, tento názor je však menšinový, takže Vám sice nic nebrání zkusit požádat o "vyloučení" těchto peněz z exekuce, ale nedával bych Vám příliš velkou naději na úspěch.
Nejsem si zcela jist, co myslíte otázkou, co se stane, pokud si necháte peníze zasílat složenkou. Tyto peníze neskončí na účtě a tudíž nebudou postiženy exekucí na účet. Exekutor však může dát exekuci přímo na rodičovský příspěvek, přičemž následně Vám bude vypočtena nezabavitelná částka (záleží na druhu pohledávky), která Vám bude zaslána složenkou. Vyjdu-li z čísel pro rok 2009 a z předpokladu, že jde o "obyčejné" dluhy, tak se dostanu k tomu, že Vám z rodičovského příspěvku může být zabaveno pouze 223 Kč. Přídavky na dítě nepodléhají exekuci, jelikož nejde o dávku náležející rodiči, ale o dávku náležející dítěti, kterou rodič toliko spravuje.
Pakliže po vybrání těchto peněz vložíte jejich část na účet, tak tyto peníze opět spadnou do exekuce. Blokace účtu se týká nejen aktuálních prostředků na účtu (až do výše pohledávky), ale v případě, kdy tyto prostředky nestačí, rovněž v budoucnu připsaných prostředků (během šesti měsíců poté, co byl peněžní ústav vyrozuměn o tom, že usnesení o nařízení exekuce nabylo právní moci).
Pakliže exekutor dojde k závěru, že přikázením pohledávky z účtu a srážkami z rodičovského příspěvku není možné zajistit úhradu Vašeho dluhu v přiměřené lhůtě, tak může zvážit rovněž ostatní možnosti exekuce, mezi které patří exekuce prodejem movitých věcí. Bohužel nelze zcela vyloučit, že exekutor zkusí provést tuto exekuci v bytě Vaší matky. Pakliže se ho nepodaří přesvědčit, že bydlíte na jiné adrese a u matky žádné věci nemáte, tak by Vaší matce nezbylo než své věci bránit tzv. vylučovací žalobou.
V případě potřeby svůj dotaz doplňte nebo upřesněte.
S pozdravem,
Ondřej Načeradský, Občanská poradna o.s. Společnou cestou.