Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
exekuce
Otázka
Mám hromadu dluhů cca 550000kč exekuci mám v této chvíli na 100000kč při přijmu cca17000kč když mi seberou 11000kč při nájmmu 4700 nebudu mít ani na cestu do práce nájem nemůžu doložit mé možnosti jsou buď delat na černo za míň peněz nebo si hodit mašli ale to pořád neřeší problém dluhu.Co s tím můžu delat.Vím že dluhy je potřeba platit.Nevydařené podnikání aj.
Odpověď
Dobrý den,
k Vašim dluhům neuvádíte nic bližšího. Pokud jsou mezi vymáhanými dluhy tzv. přednostní pohledávky, mohou opravdu u Vámi uváděné mzdy činit srážky cca 11 000 Kč.
Exekuce běží na necelou pětinu Vašich dluhů. Nevím, jaká je situace u ostatních dluhů. Zřejmě však došlo k tomu, že pro exekuci na výše uvedených 100 000 Kč nejste schopen splácet, byť částečně, dluhy ostatní.
Částka 550 000 Kč je sice značná, nicméně při příjmu 17 000 Kč nejde o částku nesplatitelnou. Relativně jednoduchým řešením by byl dlouhodobější (např. hypotéční) úvěr s přiměřenou měsíční splátkou, který by byl použit na úhradu dluhů. Samozřejmě je vždy nutné spočítat, jaké budou náklady na takovýto úvěr. Nesmí jít o "vytloukání klínu klínem", ale o úvěr, který byste dokázal splácet a který by byl ve srovnání s nutností platit úroky z prodlení, penále, smluvní pokuty a náklady exekucí výhodný. Se značnou pravděpodobností však pro Vás takovéto řešení nebude dostupné, jelikož Vám v této fázi již nikdo za snesitelných podmínek nepůjčí. Neočekávám, že byste měl např. nemovitost, kterou byste mohl použít jako zástavu.
Není-li možné splatné závazky refinancovat, nezbývá než se pokoušet o dohodu s věřiteli. Vysvětlit, jaké jsou Vaše majetkové poměry, jaké máte závazky, jaké na Vás běží exekuce a zdůraznit, že zaplatit chcete, nicméně Vaše možnosti jsou objektivně omezené. Lze zkusit domluvit se s věřitelem, aby Vám exekučně strhával menší částku, jelikož jinak nebudete schopen si zaměstnání udržet, ale přílišné naděje bych si v tomto ohledu nedělal. U ostatních věřitelů lze zkusit požádat o splátkové kalendáře, přičemž první splátka by byla splatná po umoření v současnosti exekuovaného dluhu. Věřitelé by měli z nabídky pochopit, že je takové řešení pro ně výhodné, jelikož ve výsledku od Vás dostanou jednodušeji a rychleji více peněz, než kdyby postupovali přes exekutora.
Někteří lidé takovéto situace opravdu řeší tím způsobem, že ukončí současné zaměstnání a dále pracují "načerno", či si nechávají "oficiálně" vyplácet jen část mzdy. Zde je nutné upozornit, že jde o postup v rozporu s právem a hrozí negativní důsledky nejen ve smyslu absence či snížení nároku na nemocenské či důchodové dávky, ale též případné posouzení takovéhoto jednání jako trestného činu.
Pro úplnost dodávám, že možnost oddlužení podle nového insolvenčního zákona (který by měl vstoupit v účinnost k 1.1.2008) se nevztahuje na fyzické osoby podnikatele.
Otázkou zůstává, jak dokázat vyžít z prostředků, která Vám zbudou. Nepochybně budou nutná značná omezení, ale těžko se lze vyjádřit k tomu jaká, pokud nemáme bližší představu o Vašich poměrech (např. zda nemáte možnost vzít si k sobě do bytu další osobu, která by Vám pomohla s hrazením nájmu atd.)
V případě potřeby svůj dotaz doplňte nebo upřesněte.
Za Občanskou poradnu Jižní Město Ondřej Načeradský.