Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
Co mám dělat?
Otázka
Dobrý den,chtěla jsem se zeptat,jak mám postupovat abych se vyhla exekutorům případně exekucí majetku.Jsem v rozvodovém řízení s manželem.Manžel začal podnikat s hospodou zhruba před 3 měsíci (bez mého vědomí to jsem se dozvěděla asi po 14 dnech) jeho podnikaní moc nefungovalo a zkrachnul.a nadělal jsi dluhy(paušály,2 půjčky,neplatil zdrav.sociální,a různě co se týče toho podnikaní z kterého mi nedával vůbec peníze na domácnost.Chodili mi před 2 měsíci upomínky,ale ted nemá trvalé bydliště u mě ale na obecním úřadě.V manželství jsme neměli žádné dluhy,jenom před sňatkem měl manžel nějaké pohledávky,ale o ty jsem se starala já,posílala jsem splátky pravidelně až do té doby než mi přestal dávat peníze.Strašně se bojím do rozvodu že ke mě přijdou exekutoři a zabaví majetek a nebo mi budou strhávat peníze z rodičov.příspěvku jsem na mateřs.dovolené s 21 měsíčním synem a žádne pohledávky jsem v životě neměla.Slyšela jsem, že to jde i přes notáře, který nám ten majetek a pohledávky "rozdělí" a že by v tom pádě byla nějakým způsobem chráněna před nimi.Prosím odepište.Děkuji za odpověď S pozdravem
Odpověď
Dobrý den,
na prvním místě si dovolím upozornit na to, že možnost ochrany majetku přes notářské zápisy je značně omezená (zápis je účinný pouze vůči tomu, kdo v době vzniku závazku věděl o jeho obsahu). Pakliže se obáváme, jak dlouho bude trvat rozvodové řízení, či zatím nejste zcela rozhodnuta, že se chcete rozvádět, je vhodné podat návrh na soudní zúžení společného jmění manželů z důvodu podnikání manžela (toto rozhodnutí je narozdíl od notářského zápisu účinné vůči všem).
Vzhledem k tomu, že od začátku podnikání podnikání neuplynulo mnoho času, tak možná není pozdě ani na to, abyste zkusila podat k soudu návrh, aby byl vydán rozsudek, že manžel nesmí k podnikání použít společné jmění manželů. U podnikání totiž stačí, aby byl dán prvotní souhlas s použitím majetku ve společném jmění manželů (SJM) a tento souhlas je možné dát i tzv. konkludentně (člověk nic nepodepíše ani neřekne, ale chová se tak, že s daným jednáním souhlasí).
Pokud pak jde o samotné dluhy, tak je třeba rozlišovat, zda-li jde o dluhy již přiznané pravomocným rozsudkem (či např. rozhodčím nálezem, nebo jiným tzv. exekučním titulem) či nikoliv.
Pokud již existuje "papír" na jehož základě je možné začít s exekucí (zpravidla pravomocný rozsudek soudu), tak je rozhodující, komu je v dané listině uložena povinnost uhradit stanovenou částku.
Pakliže jste v listině uvedeni oba, může být v exekuci postižen veškerý Váš majetek bez ohledu na to, zda jde o SJM či Váš osobní majetek.
Pakliže by v listině byl uveden pouze Váš manžel, tak je třeba rozlišovat, zda jde o závazek z doby manželství nebo z doby před manželství. V případě dluhů z doby před manželství lze postihnout pouze osobní majetek dlužníka (Vašeho manžela - případný další majetek by věřitelé mohli získat pouze tím, že Vás "donutí" k vypořádání SJM přes insolvenční řízení) a v případě dluhů vzniklých za manželství by exekuce mohla postihnout jak osobní majetek dlužníka (Vašeho manžela) tak SJM. Do exekuce by však nebylo možné zahrnout Váš osobní majetek (takže např. není možné nařídit srážky z Vašeho rodičovského příspěvku).
V situaci, kdy dosud není žádný exekuční titul (zpravidla pravomocný rozsudek soudu), nemůže běžet exekuce a tak nezbývá než čekat, koho věřitel zažaluje. Pokud zažaluje Vašeho manžela, tak toho v daném řízení nemůžete moc dělat, ale v případě, kdyby věřitel zažaloval i Vás, tak se je na místě aktivně zapojit do daného soudního řízení a požadovat, aby žaloba v části směřující proti Vám byla zamítnuta, jelikož šlo o závazek s jehož vznikem jste nesouhlasila a který manžel přijal bez Vašeho vědomí a tudíž by k úhradě měl být odsouzen pouze on (s důsledky uvedenými výše).
V případě potřeby svůj dotaz doplňte nebo upřesněte.
S pozdravem,
Ondřej Načeradský, Občanská poradna o.s. Společnou cestou.