Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
rada s exekucí
Otázka
Dobrý den,chtěla bych poradit s exekucí. asi před rokem jsem se rozvedla a zminulého manželství mi zbyli dluhy mého manžela ale také moje. Bývalí manžel mi nic nesplácí a nyní je ve výkonu trestu a exekuce se valí na mě a já už je nestíhám splácet. prosím jak se můžu bránit mám dvě děti a už nevím kudy kam. Děkuji za odpověd
Odpověď
Dobrý den, v první řadě je třeba zjistit, co je to za dluhy, zda jsou výlučným vlastnictvím manžela či jsou ve společném jmění manželů tj. kdo pro ně může být žalován a naproti jakému majetku může směřovat exekuce.
Pokud jde o dluhy, které byly převzaty za trvání manželství, stávají se součástí společného jmění. Součástí společného jmění manželů by nebyl jen tehdy, pokud by šlo o závazek, který převzal jeden z manželů bez souhlasu druhého a který převyšuje majetkové poměry manželů. Takový dluh je výlučným vlastnictvím manžela, který jej převzal a může pro něj být podána žaloba o zaplacení jen na tohoto manžela. Následně je možné provést exekuci jen vůči majetku bývalého manžela a nevypořádaného společného jmění (nelze tedy Vést exekuce srážkami z Vaší mzdy nebo z účtu na Vaše jméno). Obdobná je situace, kdy jde sice o dluh, který je součástí společného jmění, ale který převzal jeden z manželů bez souhlasu druhého. Také může být zažalován jen ten, kdo dluh převzal a exekuce může směřovat jen proti majetku takového manžela a proti nevypořádanému jmění společných manželů. (Pakliže již padl rozsudek, který Vám určuje zaplatit i takový dluh a Vy jste se nebránila, jste povinna zaplatit i takový dluh a exekuce může směřovat i proti Vašemu výlučnému majetku).
Pokud převzali dluh oba manželé, může se věřitel rozhodnout, zda zažaluje jednoho či druhého nebo oba. Pokud budou povinni plnit oba manželé, může exekuce směřovat vůči majetku v nevypořádaném společném jmění či vůči výlučnému majetku bývalých manželů.
Z toho tedy plyne, že je důležité bránit se, pokud na Vás bude podávat žaloba o zaplacení pro dluh, který převzal manžel bez Vašeho souhlasu. Pakliže je zde již rozsudek, je třeba zkoumat, kdo je v něm uveden jako povinný a bránit se, pokud bude exekuce směřovat proti majetku, který nemůže být v tomto případě postižen (podat exekutorovi návrh na zastavení exekuce).
Pokud jste tak ještě neučinili, lze doporučit vypořádat společné jmění manželů, a to nejlépe soudem. Pokud sama zaplatíte nějaký společný dluh, můžete žádat, aby to ve vypořádání bylo zohledněno (dostala byste větší podíl z majetku, není-li ve společném jmění majetek, nezbývá než podat žalobu o zaplacení na bývalého manžela). Pokud již vypořádání proběhlo a zaplatila jste za bývalého manžela dluhy, které měl hradit on, můžete se domáhat, aby Vám prostředky uhradil (pokud tak neučiní dobrovolně, pak je třeba obrátit se na soud). Lze zkusit dohodnout si se všemi věřiteli a exekutorovi splátkový kalendář a každému navrhnut takovou splátku, kterou jste schopna splácet. Je však zcela na věřitelích a exekutorech, zda na splátky přistoupí. Také lze uvažovat, zda nelze podat návrh na oddlužení. Oddlužení je určeno pro nepodnikatele, kteří nejsou schopni splácet své závazky, mají alespoň dva věřitele a jsou schopni uhradit alespoň 30% všech dluhů. Oddlužení může proběhnout prodejem majetku nebo splátkami na dobu 5 let (případně kratší, pokud dojde k uplacení dříve). Výhodou oddlužení je, že přestávají nabíhat úroky a nemůže být provedena exekuce. Vzhledem k tomu, že o způsobu oddlužení rozhodují věřitelé, mohou rozhodnout o prodeji nemovitosti a dlužník může přijít o bydlení. Více informací o oddlužení naleznete na http://insolvencni-zakon.justice.cz/dluznik/upadek.html. Řešením může být také konsolidace. Konsolidační úvěr umožňuje „zhustit“ několik úvěrů od různých společností do jednoho úvěru a v některých případech rozložit celkovou splátku na delší období, tudíž se sníží měsíční splátky. Na tuto možnost se můžete informovat u bankovních ústavů. S pozdravem Květa Kudová Občanská poradna o.s. Společnou cestou