Zvláštní postup exekuce

Dotaz ze dne 24. 1. 2010 17:06.

Otázka

Dobrý den,

jsem na pokraji nervového zhroucení, tak Vás žádám o radu. Na počátku prosince mi byla doručena obálka s exekučním usnesením - bylo tam o co se jedná a že je na manžela, byla tam ještě možnost odvolání do 15 dnů, čehož jsme hned využili, jenže asi za týden přišla další obálka s exekučním příkazem na mě, jako manželku, na moje stavebko, že mě přibrali jako dalšího povinného (takže mám zablokované stavebko.)

Vzhledem k tomu, že se to stalo před Silvestrem, museli jsme počkat do 4.1., a hned ráno jsme volali do Přerova Exekutorskému úřadu, že máme zájem to zaplatit, i když je to na hlavu postavené odsouzení, ale to už je další věc.Domluvili jsme se, že za 14 dnů se ozvem s tím, že už něco pošlem - jistina je 45 000, náklady 20 000 a předběžné náklady exekutora tam bylo 33 000, ale to je ještě předběžně - není to ještě nabyté pravnomocně. 18. 1. jsme volali přesně, jak jsme se domluvili, měli spadlý systém, tak jsme volali 19.1. s tím, že jsme poslali 10 000 a sám pán u tel. nám řekl, že pro teď je důležitých těch 45 000 zaplatit a jestli jsme schopni příští měsíc to samé dát dohromady. No a 22.1. po obědě mi přišlo sms, že mi banka zablokovala účet na částku 114 000, kterou tam máme celou v minusu, protože jsme každý měsíc tak tak k nule. Na Ex úřadě v pátek od 12h nikdo není, takže jsme vystresovaný celý víkend, co se děje, když jsme s nimi domluveni... a nechápu, kde vzali tuto částku, když to sečtu, je to daleko víc.To ještě budem plati za ten debet u banky pěkné úroky, ale to je taky nezajímá... Podotýkám, že až tato anabáze skončí, tak okamžitě podáváme trestní oznámení na oprávněnou (v tuto chvíli), protože manžel je odsouzen k exekuci díky jeho falešnému podpisu pod listinou, která navíc nemá ani náležitosti a celou částku budu chtít zpět... V životě to nepodepsal a stejně ho samosoudce odsoudil, aniž bychom o tom dříve věděli... Jenže je smutné, že si iluze nedělám, když dotyčná oprávněná je manželkou právníka, který ji zastupuje... Jsem na rodičovské, tak namyslím pomalu na nic jiného a nevím, co se dozvíme v pondělí, úplně trnu. Myslíte, že ta věc má správný postup?

Děkuji

Odpověď

Dobrý den, exekuce může být nařízena jen na základě pravomocného rozsudku. V exekučním řízení již není možné navrhovat žádné důkazy prokazující, že dluh neexistuje, že podpis nebyl manžela. Abychom toto mohli uplatnit, potřebujeme se dostat zpět do fáze rozhodování soudu o povinnosti manžela zaplatit. Není mi z dotazu zřejmé, proč se manžel u soudu takto nebránil. Zmiňujete, že jste o soudním řízení nevěděli. Otázku tedy je jak a kam soud doručoval, toto bychom zjistili ze soudního spisu. Pakliže byl rozsudek doručován před 1.7.2009 na jinou adresu než kde se manžel zdržuje nebo v době, kdy se na dané adrese nezdržoval, lze podat návrh na zastavení exekuce. Důvodem zastavení bude skutečnost, že rozsudek není pravomocný, jelikož nebyl řádně doručen. Následně je potřeba se obrátit na soud, aby doručil rozsudek, proti kterému se můžete odvolat.

Nová právní úprava jež je účinná od 1.7.2009 stanoví, že každý odpovídá za to, že mu bude doručeno – bude mít zřízenou datovou schránku, kam soud doručuje primárně, bude bydlet na trvalém bydlišti či bude mít v evidenci obyvatel nahlášenou adresu pro doručování. Pakliže nebyl manželovi rozsudek doručen proto, že bylo doručováno jinam než do datové schránky, na adresu trvalého bydliště nebo na uvedenou doručovací adresu či mu bylo doručováno v době, kdy nebyl přítomen z omluvitelných důvodů (hospitalizace apod.), lze postupovat taktéž podle výše uvedeného postupu. Pakliže byl rozsudek pravomocně doručen, s exekucí toho moc nenaděláme. Exekuce může být vedena proti majetku osoby, která je uvedena v rozsudku jako povinná. Pokud jde o dluh, jež je součástí společného jmění manželů, může exekuce směřovat také vůči majetku ve společném jmění manželů. Nejste-li uvedena v rozsudku, nemůže exekuce směřovat na Váš majetek (účet na Vaše jméno, Vaše mzdy, dávky, již jste příjemce Vy). V případě, že exekuce probíhá proti Vašemu majetku (zde mám na mysli především mzdu a účty, při postižení movitého či nemovitého majetku se podává návrh na vyškrtnutí věci ze soupisu), je třeba podat k exekučnímu soudu vylučovací žalobu čili požadovat, aby z provádění exekuce byl vyloučen vyjmenovaný majetek, jelikož nepatří dlužníkovi, ale Vám.

Účet lze postihnout jen do výše vymáhané pohledávky. Pokud činí dluh 100 000 Kč a na účtu je 114 000 Kč, pak máte možnost volně disponovat s prostředky ve výši 14 000Kč. Pakliže je tam méně peněz než vymáhaná částka, mohou být z účtu odvedeny jen prostředky, které tam jsou. Pakliže jsou nějaké příjmy vypláceny na tento účet, lze doporučit urychlenou změnu výplaty příjmů. nová úprava občanského soudního řádu (§ 304b) umožňuje povinnému ze zablokovaného účtu jednorázově vybrat peněžní prostředky ve výši 6 252 Kč. Tyto prostředky Vám banka musí na požádání vyplatit. Pakliže máte kontokorent, můžete se vlastně dostat do dluhu vůči bance(je-li nastaven tak, že se k účtu připíše půjčená částka, kterou lze následně exekučně postihnou). Nelze však jít do mínusu „pod“ kontokorent. Banky se také většinou účtují vyšší sazbu za vedení zablokovaného účtu. Je třeba si uvědomit, že vymáhaná částka se bude stále navyšovat o úroky až do doby, kdy splatíte jistinu.

Pakliže exekutor svým jednáním překračuje své pravomoci, můžete se obrátit se stížností na Exekutorskou komoru nebo Ministerstvo spravedlnosti. Podání trestního oznámení bych zvážila již nyní. S pozdravem Květa Kudová Občanská poradna o.s. Společnou cestou

Souhlasím se vším