Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
Kolik tedy zaplatím?
Otázka
Dobrý den, ráda bych se zeptala, na nebankovní půjčky. Pokud se dostanu do platební neschopnosti a snažím se platit aktivně, alespon něco, a budu vyzvána, abych uhradila celý dluh, který nebudu moct uhradit a hrozí mi následná exekuce, bude exekuce dána na částku, kterou jsem si půjčila, nebo na částku s úroky. např. 25 OOO Kč s úroky to dělá 45 OOO Kč, jaký je tedy postup? Kdo je oprávněn provést exekuci a zda-li se prokázat nějakým průkazem, nebo to může být zastupce firmy? Děkuji
Odpověď
Dobrý den,
předně musím uvést, že bude záležet na tom, co obsahuje smlouva o půjčce. Zpravidla ale poskytovatelé půjček exekuují celou částku, včetně různých penále, poplatků a úroků, k tomu přibudou soudní výlohy a náklady exekutora (přesnou částku tedy nelze vyčíslit).
Postup bývá takový, že v případě prodlení s placením splátek se stává dluh splatný celý (ve smlouvě bývá uvedena věta „pod ztrátou výhody splátek). Pokud dlužník nezaplatí celý dluh, vč. úroků a penále apod., obrací se věřitel buď na rozhodce nebo na soud, který rozhodne o tom, že je dlužník povinen zaplatit částku X a do jakého data. Pokud nezaplatí, obrací se věřitel znovu buď na soud nebo na exekutora (ten je následně pověřen soudem k vykonání exekuce) a ten provede exekuci buď na plat, přikázáním pohledávky z účtu (tzv. obstavení účtu), prodejem movitého nebo nemovitého majetku apod. O všem by měl být věřitel písemně informován, o samotné exekuci až při jejím provádění. Exekutor nebo soudní vykonavatel jsou povinni se při exekuci prokázat průkazem, taktéž zaměstnanci soudu nebo exekutora. Zástupce nějaké firmy nemůže exekuci provádět. Firma může např. odkoupit dluh od věřitele, ale při jeho vymáhání musí postupovat stejně jako věřitel (jak je uvedeno výše).
V případě platební neschopnosti doporučuji ihned kontaktovat věřitele a dohodnout s ním např. nižší splátky (i když za cenu vyšší konečné částky, která by přesto byla nižší než veškeré náklady spojené s neplacením a exekucí). Pokud by došlo na soudní řízení a exekuci, je dobré, aby věřitel znal Vaši aktuální adresu pro doručování písemností nejen od soudu (žaloba, rozsudek apod.) a nebo se buď zdržovat na adrese trvalého bydliště nebo na úřadě nahlásit korespondenční adresu. Často bývá problém, pokud se dlužníkovi nedostanou soudní obsílky apod., nejenže neví, že vůbec nějaké řízení proběhlo, ale je pak nemile překvapen, když má obstaven účet nebo srážky ze mzdy.
Pokud by nastala nějaká nepříznivá situace nebo byste potřebovala radu, informace Vám poskytne naše nebo jakákoli občanská poradna.
S přáním hodně štěstí
Za Občanskou poradnu o. s. Společnou cestou
Kateřina Čočková