Jak naložit s dluhy, když člevěk nemá z čeho splácet?

Dotaz ze dne 29. 4. 2010 12:09.

Otázka

Mám malý důchod a proto jsem si v roce 2008 našla dobře placenou brigádu (pracovala jsem od dubna 2008 do února 2009-plat na ruku 12tis.). Podepsala jsem smlouvu a nezajímala se o další. Prodejna kde jsem pracovala byla zrušena. Já si v době brigády vzala půjčku a pak po zrušení prodejny jsem začala dluhy splácet kartami, které nabízely různé společnosti, v naději, že seženu zase práci, ale bohužel se mn do dnešního dne práci nepodařilo sehnat a tak jsem až po uši v dluzích a nemám je z čeho splácet. Jak se postupuje ve vyhlášení osobního bankrotu? Zjistila jsem, že firma, která mě zaměstnávala, nějak zkrachovala nebo co a že jsem tam byla na černo. Bohužel.

Odpověď

Dobrý den,

pokud uvažujete o osobním bankrotu, je třeba v první fázi uvážit, že oddlužení může proběhnout dvěma způsoby. Prvním z nich je prodej Vašeho majetku (takže oddlužení nelze moc dobře použít např. k záchraně bytu v osobním vlastnictví) a druhým pak "splátkový kalendář". Lidé o oddlužení (osobním bankrotu) mluví zpravidla v souvislosti s druhou variantou, která spočívá v tom, že dlužníkovi zbude pouze nezabavitelné minimum (počítané pro přednostní pohledávku) a ostatní příjmy jdou na úhradu dluhů. Soud oddlužení povolí pouze v případě, pokud skutečnosti nasvědčují tomu, že dlužník bude tímto způsobem schopen uhradit alespoň 30 % nezajištěných pohledávek (zajištěné pohledávky jako je např. hypotéka mají zvláštní režim). Pakliže je u Vás jediným stabilním příjmem "malý důchod", je na místě v první fázi spočítat, zda-li Váš důchod stačí na úhradu alespoň 30 % nezajištěných dluhů (k tomuto můžete použít kalkulačku na stránkách: http://insolvencni-zakon.justice.cz/dluznik/kalkulacka.html). Pakliže zjistíte, že jsou Vaše současné příjmy nedostačující, má smysl o oddlužení uvažovat pouze v případě, pokud si najdete stabilní přivýdělek, který Vaše příjmy posune na úroveň, kdy již bude možné potřebou část dluhů během následujících pěti let uhradit.

Výše uvedené samozřejmě není jediným kritériem, na základě kterého se soudce rozhoduje, zda žádosti o oddlužení vyhoví. Kámenem úrazu bývá zpravidla "poctivost úmyslu" dlužníka, jelikož to je v praxi často vykládáno tím způsobem, že soud nepovolí oddlužení dlužníkovi, který se zadlužoval, byť mu muselo být jasné, že není reálné dluhy uhradit (vytloukání klínu klínem).

Další informace k oddlužení nalezenete např. na stránkách: http://insolvencni-zakon.justice.cz/dluznik/upadek.html, případně svůj dotaz doplňte nebo upřesněte.

Pakliže zjistíte, že oddlužení pro Vás není v současnosti reálným způsobem řešení situace, lze doporučit alespoň vstoupit v kontakt s věřiteli, pokusit se jim vysvětlit situaci a požádat o možnost hradit nižší splátku do doby, než se Vám podaří zajistit si přivýdělek. Z praxe je na místě dále doporučit zasílat alespoň nějakou splátku i v případě, kdy věřitel požaduje hrazení řádově jinak vysoké splátky. Sice tím nijak nezaniká možnost věřitele dát Vás pro neuhrazení pohledávky k soudu či rozhodci, ale v určité míře se tím zvyšuje šance, že s Vámi bude mít věřitel alespoň po nějakou dobu trpělivost. Exekuce sice v praxi nemusí mít až tak zničující dopady (pokud Vám již není co sebrat), ale vede vždy minimálně k citelnému navýšení dlužné částky o náklady soudního a exekučního řízení.

Rozhodně není řešením dále si pučovat k uhrazení starších půjček - sice tím problém trochu odsunete, ale ve výsledku díky takovýmto půjčkám skončíte ještě hůř (člověk se vyhne exekuci na 50 000 Kč a za dva roky mu již hrozí exekuce na 500 000 Kč).

S pozdravem,

Ondřej Načeradský, Občanská poradna o.s. Společnou cestou.

Souhlasím se vším