Dluhy po exmanželovi

Dotaz ze dne 20. 5. 2010 14:35.

Otázka

Dobry den. Jsem 4 roky rozvedená, bez majetkového vypořádáni, neboť žádný společný majetek nebyl. Exmanžel v době manželství udělal dluhy. Mohou je exekutoři vymáhat po mě, když exmanžel nikde nepracuje a nemají mu co vzít? Ještě jeden dotaz. Mohl by v budoucnu mit problémy s dluhy po exmanželovi náš 10-letý syn? Děkuji

Odpověď

Dobrý den, nejprve se zastavím u toho, co spadá do společného jmění manželů. Jde o majetek i závazky, který nabyl některý z manželů za trvání manželství. Výjimky z tohoto pravidla stanoví zákon. Za společné jmění se nepovažuje majetek získaný dědictvím nebo darem, majetek nabytý jedním z manželů za majetek náležející do výlučného vlastnictví tohoto manžela a dále závazky, týkající se majetku, který náleží výhradně jednomu z nich, závazky, jejichž rozsah přesahuje míru přiměřenou majetkovým poměrům manželů, které převzal jeden z nich bez souhlasu druhého. Zákon však nedefinuje přiměřené majetkové poměry. Pokud jde o dluhy nespadající do společného jmění manželů, nelze pro ně žalovat druhého z manželů. Věřitel se však může uspokojit ze společného jmění či nevypořádaného společného jmění manželů. Dále může jít o dluhy, které nepřevyšují majetkové poměry manželů, ale převzal je jen jeden z nich bez souhlasu druhého. Tyto dluhy jsou sice součástí společného jmění, ale dle nové judikatury pro ně němůže být žalován druhý z manželů. Věřitel může opět postihnou nejen majetek dlužného manžela ale také (nevypořádané) společné jmění manželů.

Co se týče vypořádání, jelikož jste do tří let od právní moci o rozvodu neprovedli vypořádání dohodou ani jste nepodali žalobu na vypořádání, nastala zákoná fikce vypořádání. Má se za to, že každý se stává vlastníkem movitých věcí ze společného jmění, které výlučně jako vlastník užívá pro potřebu svou, své rodiny a domácnosti. O ostatních movitých věcech a o nemovitých věcech platí, že jsou v podílovém spoluvlastnictví a že podíly obou spoluvlastníků jsou stejné. Totéž platí přiměřeně o ostatních majetkových právech, pohledávkách a závazcích manželům společných.

Pokud to shrnu, tak dluhy, které podle výše uvedených informací nespadají do společného jmění manželů jsou věcí manžela. Věřitel nemůže pro tyto dluhy žalovat Vás. Dluhy, které jsou součástí společného jmění také nemůže věřitel vymáhat po Vás. Lze však uvažovat o tom, že bývalý manžel bude požadovat jejich částečné uhrazení po Vás (podle fikce vypořádání na Vás dluhy částečně přešly). Jelikož došlo k fikci vypořádání není zde žádné nevypořádáné společné jmění manželů, na které by věřitelé mohli skočit pro dluhy, které převzal jen jeden z manželů. Mohou se uspokojit jen z části, která připadla v rámci vypořádání na bývalého manžela. Tedy v případě, že budou chtít postihnout nějaký majetek, lze se bránit tím, že došlo k fikci vypořádání a toto při vypořádání připadlo Vám, či že jde o majetek nabytý po rozvodu.

V případě úmrtí otce, bude pravděpodobně syn dědicem. Dědic má právo dědictví odmítnout. I kdyby tak neučinil, odpovídá za dluhy jen do výše nabytého majetku (pakliže by sdědil závazky ve výši 50 000 Kč ale majetek jen 20 000 Kč, odevzdá věřitelům zděděných 20 000 Kč a více není povinen hradit). S pozdravem Květa Kudová, občanská poradna o.s. Společnou cestou

Souhlasím se vším