dluhy syna

Dotaz ze dne 20. 8. 2010 20:51.

Otázka

Dobrý den, mám 19 letého syna, který se topí v dluzích, částky nejsou nikterak velké, avšak narůstají a on není schopen je splácet - účty za telefon, půjčka 10 000,-Kč v bance, opakovaně řídil ještě jako mladistvý a i jako dospělý bez řidičského oprávnění a od té doby není schopen splácet soudní výlohy, výlohy za advokáta, pokuty na magistrátu. Syn se vyučil, našel si zaměstnání, ale jeho plat je cca 9000,-Kč,z toho vždy nějakou částku zaplatí, ale výdajů je tolik, že mu přicházejí opakovaně upomínky. Snažím se mu pomoci dluhy splácet, ale ani mé příjmy nejsou bezedné.Syn bydlí střídavě u svého otce a u mne / jsme rozvedeni od r. 2003 /. Po našem rozvodu nedošlo k vypořádání majetku, takže stále vlastníme oba zděnou chatu, ve které jsme všichni tři žili. Syn a můj bývalý manžel zde májí i trvalé bydliště, já již ne. Potřebovala bych radu, jak by měl syn postupovat, když nemůže splácet najednou určené částky a dále, pokud by došlo k exekuci, zda by mohl být byl zabaven majetek, který není syna, ale je majetkem nás jako rodičů a co dělat, aby se takové situaci předešlo.

Odpověď

Dobrý den,

neznáme bližší podrobnosti situace Vašeho syna, takže lze radit spíše na obecné úrovni. Váš syn si v případě zájmu může domluvit osobní konzultaci v některé občanské poradně www.obcanskeporadny.cz.

Je dobré komunikovat s věřiteli a snažit se jim vysvětlit, že nemám k dispozici majetek, který bych mohl prodat a že jim ze svých příjmů dávám tolik, kolik je jenom možné (přinejmenším by mělo jít o částku vyšší, než jakou by věřitelé získali v exekuci). Ani tak nelze vyloučit, že věřitelé "pro jistotu" stejně pošlou Vašeho syna do exekuce - v takovéto situaci je třeba... opět komunikovat s věřiteli. Pokud jsemn např. až do té doby posílal 200 Kč měsíčně (je vždy dobré posílat alespoň něco, byť by šlo o částku nižší, než jaká je dle sdělení věřitele "nejnižší možná splátka") a nyní toho nebudu schopen, je třeba vysvětlit a doložit, proč k tomu došlo - mám exekuci na účet, takže nyní budu moci posílat již jen 100 Kč, které si "odtrhnu" od částky nezabavitelné při exekuci. V případě potřeby dalších informací opět doporučuji, aby některou z poraden kontaktoval přímo Váš syn.

Ohledně rizika prodeje Vašeho majetku - s nemovitostmi nebývá problém, protože z katastru nemovitostí lze velmi snadno zjistit, kdo je vlastníkem (a na cizí nemovitost nařídí exekutor exekuci pouze pokud je šílený, nebo šlo o odporovaný (vůči věřiteli právně neúčinný) převod majetku dlužníka). Problém v praxi představují movité věci. U nich není možné na první pohled poznat vlastníka a exekutor se proto ohledně toho, v jakých prostor a jaké movité věci patří povinnému (dlužníkovi), do značné míry řídí (podloženým) odhadem. Z hlediska "prevence" je tudíž ideální, pokud exekutora ani nenapadne, že by na dané adrese dlužník pobýval. Jestliže ovšem u Vás syn fakticky žije (byť střídavě) lze předpokládat, že v případě exekuce na movité věci (zpravidla nastupuje v okamžiku, kdy se exekuci nepodaří vyřešit jinak a exekutor potřebuje "přitlačit" povinného, nebo se již "chytá posledního stébla") bude tyto věci hledat exekutor i ve Vašem bytě. Není podstatné, že pobyt má syn hlášen na jiné adrese.

Jakou "ochranu" lze doporučit? Zaprvé by Váš syn měl komunikovat s exekutory, vysvětlovat jim, že nemá movité věci, které by stály za prodej a snažit se s nimi dohodnout na splátkách (nemá ovšem vždy smysl splácet za každou cenu - např. kdyby si musel půjčit další peníze, které by obratem rovněž nebyl schopen splácet). Pakliže exekutora nepřesvědčí, nastupuje Vaše "obrana". Vy byste se měla snažit mít připravené doklady k věcem, které máte v ohrožených prostorách - rozhodnutí o dědictví, kupní smlouvy, záruční listy na jméno, účtenky placené z Vaší platební karty, místopřísežné prohlášení svědků (nezúčastněných na věci) atd. Je ovšem na uvážení exekutora, zda-li Vám uvěří, že dotčené věci nepatří Vašemu synovi. Nepodaří-li se Vám ho přesvědčit, nezbývá než následně podat k exekutorovi návrh na vyškrtnutí věci ze soupisu (máte na to 30 dnů ode dne, kdy jste se dozvěděla o sepsání věcí), nevyhoví-li exekutor ani tomuto formálnímu návrhu, nezbývá než následně hájit svá práva vylučovací žalobou u soudu (opět lhůta 30 dnů).

V případě potřeby svůj dotaz doplňte nebo upřesněte.

S pozdravem,

Ondřej Načeradský, Občanská poradna o.s. Společnou cestou.

Souhlasím se vším