dluhy před manželstvím

Dotaz ze dne 18. 12. 2010 18:55.

Otázka

Dobrý den, zajímá mě problém, který se týká dluhů před manželstvím, vzala jsem si přítele, který má dluhy a chtěly bychom u notáře zůžit SJM.Vyčetla jsem si několik různých právních názorů, některé hovoří o tom , že dluhy vzniklé před manželstvím nelze uspokojit ze SJM, jiné zase uvádějí, že to lze.Proto bych chtěla u notáře zůžit SJM na věci tvořící obvyklé vybavení domácnosti, ale není mi přesně jasná aplikace nebo formulace paragrafu 42 exekučního řádu-v prvním odstavci tohoto paragrafu se hovoří o tom, že za majetek patřící do SJM se pro nařízení exekuce počítá také majetek , který netvoří součást SJM jen proto, že byl smlouvou zúžen zákonem stanovený rozsah společného jmění manželů....vzali jsme se teprve nedávno a ihned chceme provést zůžení sjm.Lze onu formulaci v exekučním řádu chápat i tak, že i když zůžíme SJM, tak exekutor řekne že třeba auto, které bude koupeno, po onom zúžení SJM patřit pouze mě, tak exekutor řekne že do SJM nepatří pouze kvůli tomu, že byl smlouvou zůžen zákonem stanovený rozsah SJM a tudíž podle tohoto paragrafu ho lze postihnout exekucí???Díky Vám za radu a za odpověd,mohu upřesnit, že jsme teprve krátce manželé a manžel má dluhy z dávné doby, z doby kdy jsme se vůbec neznali.

Odpověď

Dobrý den,

zúžení společného jmění manželů formou notářského zápisu je pro účely "ochrany" před exekucí prakticky k ničemu. Současná právní úprava vychází z toho, že tyto zúžení slouží manželům, kteří si takto mohou upravit poměry v manželství i vyřešit případný rozvod či úmrtí některého z manželů. Tyto zápisy tudíž směřují "dovnitř" manželství a jejich účinost vůči třetím subjektům je velice omezená. Nejde jen o Vámi citované ustanovení exekučního řádu, ale i o obdobné ustanovení v občanském soudním řádu a i přímo v občanském zákoníku, který upravuje problematiku úpravy rozsahu společného jmění manželů, najdeme v ustanovení § 143a odst. 4, že se lze takovéhoto zápisu dovolávat pouze vůči osobě, která byla s jeho obsahem seznámena.

Stručně řečeno - pokud přijde věřitel, notářský zápis pro něj neexistuje, pokud nejste schopni doložit, že jste ho s jeho obsahem před uzavřením závazku seznámili.

Dluhy z doby před manželstvím jsou poměrně svébytnou kategorií. Právní předpisy umožňují postihnout společné jmění manželů bez ohledu na to, zda jde o dluh společný, či dluh pouze jednoho z manželů, pokud jde o dluhy vzniklé za trvání manželství. U dluhů vzniklých před uzavřením manželství však právní předpisy tuto možnost nezmiňují. Co to znamená? Uzavření manželství samozřejmě nebrání vedení či nařízení exekuce, ale není možné pro takovéto závazky jednoho z manželů postihnout přímo společný majetek či majetek druhého z manželů. V rámci případné exekuce je tudíž třeba pohledávku uspokojovat pouze z osobního majetku toho z manželů, na kterého byla nařízena exekuce (což tedy může být majeteke z doby před manželstvím, majetek, který nespadá do společného jmění manželů atd.).

Znamená to, že věřitel nemá šanci dostat se ke společnému jmění? Nikoliv. Společné jmění nelze pro takovouto pohledávku postihnout přes soudní výkon rozhodnutí či exekuci, ale nic nebrání tomu, aby vůči dlužníku byl podán insolvenční návrh a nevyřeší-li se věc oddlužením, byl nařízen konkurs. Ten má za následek zánik společného jmění manželů, takže ve výsledku dojde k vypořádání majetku mezi insolvenčním správcem a druhým z manželů, vypořádací podíl dlužníka je následně rozdělen mezi věřitele.

V praxi je nutné pamatovat na další nebezpečí - v rámci exekuce lze postihnout osobní majetek povinného (dlužníka), ale nikoliv majetek náležející do společného jmění manželů, či osobní majetek druhého z manželů. Přijdou-li však pracovníci exekutora do prostor užívaných povinným, řídí se při zabavování movitých věcí "odhadem" a tudíž mohou zabavit věci nespadající do osobního majetku povinného. Skutečný vlastník je pak v pozici, kdy musí prokázat, že došlo k omylu, neboli prokázat, jaké jsou skutečné vlastnické vztahy.

V případě potřeby svůj dotaz prosím doplňte nebo upřesněte.

S pozdravem,

Ondřej Načeradský, Občanská poradna o.s. Společnou cestou.

Souhlasím se vším