Příspěvěk na péči

Dotaz ze dne 2. 2. 2011 19:37.

Otázka

Dobrý den, prosím mám dotaz ohledně tělesně postižené osoby. Plně invalidní a 3.stupen postižení-závislosti,plus antikoagulační a šetřící dieta..Dostal se do problémů,dříve ručil a ted to spadlo na něj coby ručitele a sám má závazky taky.Exekuce na cestě.Dotaz-múže exekutor zabavit i dávky závislosti ? Pokud by zvažoval soudně oddlužení -jak je to tam ohledně dávky závislosti.Má strach,že je závislí na pomoci druhé osoby,dopravě atd. a bez toho s minimem to nezvládne.Děkuji za odpověd

Odpověď

Dobrý den,

předpokládám, že zde hovoříme o tzv. "příspěvku na péči". Příspěvek na péči je svým charakterem velmi specifická dávka - jde o reakci na iniciativu požadující, aby osoby se zdravotním postižením měli svobodnější možnost výběru sociálních služeb. Dříve se tyto prostředky dávali poskytovatelům služeb (stát rozhodoval o tom, jaké služby bude dotovat), nyní se tyto prostředky dávají uživatelům služeb, kteří si následně mohou vybrat, u kterého poskytovatele tyto peníze utratí (přičemž jednou z možností je i platit si péči poskytovanou příbuzným či jinou blízkou osobou). V praxi je problematika financování sociálních služeb notně složitější, ale to zde nemá smysl rozebírat, podstatné je, že nejde o příjem v klasickém slova smyslu - prostředky jsou účelově určené a dotčená osoba je musí utratit pouze v rámci vymezeného účelu. Ve své podstatě by bylo možné místo těchto peněžních prostředků vystavovat "poukázky na služby" (zákonodárce se však rozhol, že bude jednodušší dávat hotovost - sice je příspěvek jednodušeji zneužitelný, ale na druhou stranu se notně ušetří na administrativě, kterou by vydávání a proplácení poukázek provázelo.

Vzhledem k výše uvedenému charakteru má příspěvek na péči i zvláštní postavení, pokud jde o výkon rozhodnutí či exekuci - obecně platí, že ho není možné postihnout.

Má-li tedy dotčená osoba příjmy složené z plného invalidního důchodu (nyní jde o tzv. invalidní důchod třetího stupně) a příspěvku na péči ve třetím stupni, může být z těchto příjmů postižen pouze invalidní důchod - pro ilustrační výpočet srážek lze použít kalkulačku dostupnou na adrese: http://www.vyplata.cz/vypocty/vyse-nezabavitelne-castky-ze-mzdy-11.php?stayform=true. V případě exekuce na důchod je tudíž potřeba počítat s tím, že dotčená osoba bude muset vyžít z nezabavitelného minima + příspěvku na péči (legálně použitelný jen na zajištění péče).

Na jedné straně je nepostižitelnost těchto dávek výhodou, na druhé straně je ovšem třeba počítat s tím, že k tomuto "příjmu" se nepřihlíží ani u oddlužení, takže podmínky oddlužení je třeba splnit invalidním důchodem. Jinak řečeno: není-li dostatečně vysoký invalidní důchod, soud oddlužení nepovolí, protože z příspěvku na péči nelze srážet a tudíž k němu nelze přihlížet.

Omezená postižitelnost invalidního důchodu (viz. výše zmíněná kalkulačka nezabavitelných částek) a nepostižitelnost příspěvku na péči samozřejmě neznamená, že by nebylo možné dlužnou pohledávku vymáhat i jinými způsoby: prodejem movitých či nemovitých věcí, přikázáním pohledávky z bankovního účtu (účty je lepší včas zrušit - i za prázdný účet se platí) atd. Obecně platí, že je možné kombinovat tolik různých způsobů výkonu rozhodnutí či exekuce, kolik je třeba k bezpečnému a co nejrychlejšímu uspokojení dlužné pohledávky.

V případě potřeby svůj dotaz doplňte nebo upřesněte.

S pozdravem,

Ondřej Načeradský, Občanská poradna o.s. Společnou cestou.

Souhlasím se vším