Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
exekuce
Otázka
Dobrý den, Měl bych dotaz ohledně exekuce která mě dost trápí. Mám problém s tím že mi firma nezaplatila za provedenou práci 700tisíc. Vymáhání pohledávky je bohužel zbytečné firma již skončila jakož to s.r.o. je v úpadku. Pro firmu to je velká finanční ztráta která se projevila neschopnosti platit fakturace a ostatní věci kolem firmy soc,zdrav...atd. Byla podána na naší firmu exekuce je možné se domluvit s exekutorem na splátkách je to pro mě dost velký problém firma má dostatek zakázek,ale bohužel jsou u nás podvodníci kteří nás do tohoto problému dostali. Teď potřebuji radu. Dluh který nám nastal je kolem 400 tisíc. Jsem schopen to splatit do 6 měsíců,ale bude na to reagovat exekutor? Dostal to do rukou exekutorský úřad v Přerově. Opravdu bych nerad uzavřel firmu po 5 letech podnikání.
Odpověď
Dobrý den, Z Vámi uvedených informací vyplývá, že jste podnikatel, který v současné době řeší svoji nepříznivou finanční situaci. Zároveň Vás zajímá, jak nyní postupovat.
Nejprve se zastavím u Vaší poznámky, že vymáhání pohledávky po Vašem dlužníkovi je zbytečné. Pochopila jsem, že Váš dlužník je v insolvenci. V tuto chvíli by tedy bylo vhodné si „pohlídat“ lhůtu na přihlášení své pohledávky. Lhůta činí minimálně 30 dnů, její maximální délka je 60 dnů. V případě že věřitel tuto lhůtu „propásne“, svoji pohledávku již později nemůže vymáhat. Je pravdou, že v rámci insolvenčního řízení by se patrně Vaše pohledávka 100% nezaplatila, nicméně určitá šance na alespoň částečné uspokojení pohledávky by tu být mohla. Průběh řízení můžete sledovat v insolvenčním rejstříku, který naleznete na www.justice.cz Pro vstup do této aplikace je potřeba zadat jméno Vašeho věřitele.
A nyní několik informací k Vaší situaci. Sdělujete, že máte dluh ve výši 400 tisíc korun, který máte patrně u několika věřitelů. V případě že věřitel získá tzv. exekuční titul (což bývá nejčastěji vykonatelné rozhodnutí soudu, vykonatelná rozhodnutí ve věcech nemocenského pojištění a sociálního zabezpečení, platební výměry nedoplatků ve věcech daní a poplatků atd.), může svoji pohledávku vymáhat exekučně, k čemuž patrně některý z věřitelů již přistoupil. Exekutor může také v rámci jednoho exekučního řízení zvolit více forem exekuce např. prodej majetku a přikázání pohledávku z účtu (tzv. „obstavení účtu). Zároveň upozorňuji, že exekucí nejsou postižitelné finanční prostředky, které jsou určené na mzdy zaměstnanců.
Mezi věci které jsou vyloučené z exekuce patří také majetek podnikatele, který zcela nezbytně potřebuje k zachování základního chodu jeho podnikání. Měřítkem rozsahu případného soupisu věcí bude, s ohledem na výši vymáhané pohledávky, vždy úvaha o možnosti dalšího pokračování podnikání povinného, byť je v omezené minimální míře. To bude v každém konkrétním případě záviset na posouzení rozsahu dosavadního provozovaného podnikání, počtu osob, které povinný zaměstnává, charakteru činnosti, nezbytnosti jednotlivých věcí, které k podnikání používá aj.
Movité i nemovité věci, ke kterým bylo zřízeno zástavní právo k zajištění vymáhané pohledávky, mohou být postiženy výkonem rozhodnutí vždy bez omezení.
V případě že byste se chtěl domluvit s exekutorem na splátkovém kalendáři, bylo by vhodné mu nabídnout takové splátky, které by pro něj byly výhodnější, než kdyby byly prováděny exekučně. Také by bylo na místě s žádostí o splátkový kalendář zaslat potvrzení o zaplacení první splátky. Tímto krokem můžete exekutorovi ukázat, že to myslíte vážně. Exekutor s Vámi může uzavřít jakousi „džentlmenskou“ dohodu, na základě které mu budete splácet vymáhanou pohledávku a on v průběhu Vašeho plnění nebude realizovat nařízenou exekuci. Zároveň to však neznamená, že exekutor nemůže i tehdy, kdy je uzavřena výše popsaná dohoda, vymáhat pohledávku exekučně.
V tuto chvíli je tedy potřeba přesvědčit exekutora (exekutory), že jste schopen dlužnou částku zaplatit ve splátkách, pokud Vám firmu ponechají v současném stavu. Tedy že více získají v případě postupného splácení než jednorázového prodeje Vašeho majetku. Rozhodnutí však bude na exekutorovi.
V případě dalších či doplňujících dotazů se na nás můžete znovu obrátit.
S pozdravem
Petra Skuhrová
Občanská poradna, o. s. Společnou cestou