Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
Exekuční příkaz k prodeji majetku
Otázka
Dobrý den, jsem ve vážné finační krizi a chci se zeptat, dnes mi přišel mi exekuční příkaz k prodeji nemovitosti. Co mohu v této situaci dělat, když nechci přijít o nemovitost, a na zaplacení dluhu nemám.
Odpověď
Dobrý den,
bohuže neuvádíte prakticky žádné informace o své situaci, takže je nemožné odpověď upravit "na míru". Obecně vzato, pokud jde o oprávněnou exekuci, kterou nemůžeme napadnout např. pro vady v doručování v předcházejícím řízení, jsou možnosti obrany velmi omezené.
Neuvádíte žádné informace o rozsahu svých závazků ani o případném dalším majetku, takže se lze pouze obecně zmínit, že prodej nemovitosti by měl nastoupit v okamžiku, kdy exekuci nelze účelně provést jiným způsobem (není na místě prodat nemovitost, pokud je možné potřebnou částku přiměřeněji získat pomocí přikázání pohledávky z bankovního účtu).
Je-li prodej nemovitosti přiměřeným způsobem provedení exekuce a s exekutorem ani věřitelem není možná dohoda o jiném postupu (což zpravidla není, pokud si mají vybrat mezi tím, že se dluh bude splácet řadu let a tím, že se nemovitost prodá), lze teoreticky zvažovat možnost půjčky na vyplacení exekuce. Opět neznám bližší souvislosti, ale z praxe jde obvykle opravdu jen o teoretickou možnost, protože pokud věci dospěly do této fáze, tak je téměř jisté, že i kdyby jste snad získala nějakou půjčku, tak ve výsledku byste kvůli ní dopadla ještě hůř (pokud narazíte na "správné lidi" tak můžete mít rychle např. z dluhu 2 milióny dluh přes 10 miliónů).
Záhy se tak můžeme dostat k závěru, že prodej nemovitosti nebude jak odvrátit a tudíž se je třeba soustředit na to, aby byla alespoň prodána za rozumnou cenu.
První možností je, že si sama najdete pro nemovitost kupce. Podle současné právní úpravy je totiž se souhlasem soudního exekutora možné místo dražby provést přímý prodej nemovitosti (peníze jsou vypláceny soudnímu exekutorovi, který z nich uspokojí pohledávky a případný zbytek Vám vyplatí), pokud kupující nabízí alespoň odhadní cenu nemovitosti.
Druhou možností je, že dojde k vydražení nemovitosti. V takovémto případě si je třeba hlídat, aby dražba měla náležitou publicitu (vyplatí se dražbu řádně inzerovat, aby Vám na dražbu dorazil vyšší počet zájemců a tudíž jste měli lepší šance na dosažení služné prodejní ceny) a v některých případech je i vhodné dávat pozor na to, jak a na jakou částku nechal soudní exekutor nemovitost odhadnout a případně usnesení o ceně nemovitosti napadnout (tedy pokud zde jde o zjevně neodpovídající částku, jelikož jisté odchylky jsou u znaleckých posudků normální - k tomuto je vhodné mít vlastní znalecký posudek).
V případě potřeby svůj dotaz doplňte nebo upřesněte.
S pozdravem,
Ondřej Načeradský, Občanská poradna o.s. Společnou cestou.