ručitelství

Dotaz ze dne 9. 10. 2011 14:07.

Otázka

Dobrý den. Prosím Vás mám takový dotaz. Před pár lety jsem ručil známým. Bohužel neplatily a já tak musel pomalu platit 450 tisíc za ně. Teď v pondělí odesílám poslední zbylou část. MOhu se zeptat jde to nějak vymáhat po osobě, které jsem ručil? Nyní je sice v 9měsíci těhotenství, takže pak bude s dítětem doma, ale já chci své peníze nazpět. Je nějaka šance, že je dostanu zpátky? Kam se prosím obrátit? Děkuji

Odpověď

Dobrý den,

tím, že jste coby ručitel uhradil pohledávku za dlužníka, stáváte se ohledně této pohledávky jeho věřitelem a samozřejmě máte právo domáhat se uhrazení dluhu. Ručitelství tak lze v jistém smyslu chápat jako povinnost odkoupit ručitelstvím zajištěnou pohledávku.

V první fázi lze doporučit vyzvat dlužníka doporučeným dopisem k úhradě či k jednání o splátkách, přičemž odkážete na existenci původního závazku a skutečnost, že jste v rámci ručitelství závazek uhradil. Případnou dohodu o splátkách lze doporučit zajistit tzv. notářskou či exekutorskou doložkou vykonatelnosti (v případě porušení závazku lze věc bez soudu rovnou dát do exekuce či výkonu rozhodnutí).

Nebude-li možné s dlužníkem věc vyřešit tímto způsobem, lze v druhé fázi doporučit podat k soudu žalobu (návrh na vydání platebního rozkazu). Je nicméně třeba počítat s tím, že v této fázi již musíte uhradit soudní poplatek (5 % z žalované částky, minimálně 1000 Kč), či doložit nemajetnost a požádat o osvobození od soudních poplatků. Soudní řízení by mělo skončit pravomocným platebním rozkazem či rozsudkem, podle kterého je Vám dlužník povinen uhradit žalovanou částku včetně úroků z prodlení a nákladů řízení a to zpravidla do tří dnů od právní moci rozhodnutí.

Nesplní-li dlužník ani v této lhůtě (či se s Vámi nedohodne na splátkách), můžete podat návrh na výkon rozhodnutí či exekuci. V běžném jazyce se termín exekuce používá pro obojí, ale z právního hlediska je třeba rozlišit exekuci, kterou provádí na základě pověření soudu soudní exekutor a výkon rozhodnutí, kterou provádí (prostřednictvím svého zaměstnance) přímo soud.

Výkon rozhodnutí je z hlediska počáteční investice (poplatku) levnější, ale je náročnější pro věřitele a někdy též pomalejší a méně účinný. Věřitel zde totiž musí soudu konkrétně napsat co požaduje a nemůže očekávat, že by soud zvlášť pátral po majetku či byl jinak iniciativní. Např. věřitel konkrétně požádá o to, aby se pohledávka uspokojila prodejem movitých věcí na adrese X. Následně mu od soudu přijde, že se na dané adrese nenašlo nic, co by bylo možné zabavit a pokud obratem nesdělí, kde jinde lze najít postižitelné věci, bude výkon rozhodnutí zastaven.

Exekuce v pravém smyslu je pohodlnější, jelikož po pověření již soudní exekutor koná vše potřebné sám a volí další postup podle situace, ale na druhou stranu je potřeba počítat s tím, že soudní exekutor bude požadovat zálohu, kterou může, ale někdy také nemusí být možné získat zpět.

Tím se totiž dostáváme ke "kámenu úrazu". Nikdo není schopen zabavit co není, takže to, zda a kolik ze svých peněz dostanete zpět, záleží na majetkových poměrech dlužníka. Nemá-li dlužník postižitelný majetek ani příjem, může být exekuce či výkon rozhodnutí pouze dalším "vyhazováním peněz", jelikož fakticky nezbývá než čekat a doufat, že se časem situace zlepší (od právní moci rozsudku má věřitel na podání návrhu na nařízení výkonu rozhodnutí či exekuce deset let). Tím netvrdím, že jde o případ Vaší dlužnice. Nevím nic konkrétnějšího o jejích majetkových poměrech (zda a jaký má majetek, zda bude mít nárok na peněžitou pomoc v mateřství, jakou bude mít variantu rodičovského příspěvku, zda lze očekávat, že po dítěti bude pracovat a za jakou mzdu atd.), takže nemohu odhadnout zda bude či nebude fakticky možné získat zpět Vaše peníze.

V případě potřeby svůj dotaz doplňte nebo upřesněte.

S pozdravem,

Ondřej Načeradský, Občanská poradna o.s. Společnou cestou.

Souhlasím se vším