Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
exekuce na plat
Otázka
Dobrý den, snažím se najít odpověď na moji otázku v otázkách již položených, ale nejsem si jistá zda dobře chápu odpověď, proto se radši zeptám. Můj přítel má exekuci na jeho účet. Výplata mu chodí na můj účat na který přítel nemá disponibilní právo. Tudíž exekutor na tento můj účet nesmí? Ale hlavně by mě zajímalo, když je na přítelově účtě částka 34.000, účet je odstaven. Čtu tady, že se může jednorázově vybrat dvojnásobek životního minima. Rozumím slovu "jednorázově" že to nejde tedy každý měsíc to životní minimum? Protože jinak jsme tuto částku vybrali v září tohoto roku. Děkuji za odpověď, s pozdravem.
Odpověď
Dobrý den, s odpověďmi na Vaše otázky začnu od konce. V případě že má dlužník tzv. "obstaven" účet, což znamená, že na jeho osobu byla nařízena exekuce přikázáním pohledávky z účtu, má tento dlužník právo požádat o jednorázové vyplacení dvojnásobku životního minima jednotlivce. Jedná se o částku 6.252,--Kč. Tuto částku je možné dlužníkovi vyplatit opravdu jen jednou a pouze za předpokladu, že má na účtu finanční prostředky v této výši. Jestliže tedy Vašemu příteli tato částka byla v září vyplacena, znovu si požádat bohužel nemůže. Z výše uvedeného tedy vyplývá, že slovu "jednorázově" rozumíte naprosto správně.
A nyní k Vašemu dalšímu dotazu. Zajímá Vás, zda by exekutor mohl postihnout Váš účet, v případě kdy na něj chodí přítelova výplata. Zároveň nemá přítel dispoziční právo k Vašemu účtu.
Dle zákona lze exekucí postihnout pouze majetek povinného, přičemž povinným je nejčastěji dlužník. Povinným však může být za určitých okolností ručitel, spoludlužník či manžel. Jestliže se tedy v roli povinného nenacházíte, nemá exekutor "důvod" na základě kterého by Vám obstavil účet. Zde vycházím z § 303 Občanského soudního řádu a dále se opírám o rozsudek Nejvyššího soudu sp. zn. Rc 20 Cdo 1284/2002, ze kterého vyplývá:" Výkon rozhodnutí přikázáním pohledávky z účtu u peněžního ústavu podle ustanovení § 303 a násl. o. s. ř. může být nařízen a proveden jen u pohledávky z účtu, jehož majitelem je povinný. Jiná pohledávka z účtu není způsobilým předmětem tohoto výkonu rozhodnutí, i kdyby na účet byly vloženy peněžní prostředky povinného, případně peněžní prostředky patřící do společného jmění manželů (povinného a majitele účtu)."
Pokud by i navzdory výše uvedeným informacím exekutor Váš účet postihl, tak by bylo na místě, abyste ho nejprve vyzvala, aby přikázání pohledávky na Váš účet zrušil. Pokud by Vaší žádosti nevyhověl, bylo by potřeba, abyste podala žalobu na vyloučení věci z exekuce. Zároveň by Váš přítel mohl podat návrh na částečné zastavení exekuce tj. v rozsahu postižení Vašeho účtu. V neposlední řadě byste byla oprávněna k uplatnění stížnosti na daného exekutora. Stížnost lze podat na Exekutorskou komoru, Ministerstvo spravedlnosti či příslušný soud, který pověřil exekutora vedením exekuce.
Zároveň ochranu Vašeho účtu zvyšuje fakt, že Váš přítel k němu nemá dispoziční právo, to by totiž postižitelné exekucí být mohlo.
V případě dalších či doplňujících dotazů se na nás můžete znovu obrátit.
S pozdravem
Petra Skuhrová
Občanská poradna o. s. Společnou cestou