minimum-výpočet

Dotaz ze dne 25. 5. 2012 18:59.

Otázka

Dobrý den, můj přítel má exekuci,která mu je strhávaná z platu.Boužel i já jsem se díky otci dostala do exekuce a chci se zeptat jaké bude naše životní minimum,když přítel bere životní minimum na mě i naše dvě děti?Každý máme exekuci svojí a žijeme ve společné domáctnosti-,Děkuji(máme spolu dvě děti ve věku 1 a 4 let

Odpověď

Dobrý den,

dovolím si předpokládat, že neřešíte životní minimum (což je hodnota významná typicky pro přiznávání sociálních dávek), ale tzv. nezabavitelnou částku. Mezi nezabavitelnou částku a životní minimum nelze v žádném případě dát rovnítko.

Výpočet srážek je poměrně komplikovaný. V první řadě je třeba osobě, které mají být prováděny srážky, spočítat základní nezabavitelnou částku.

V roce 2012 je třeba sečíst částky na:

povinného -> 5 841,33 Kč vyživované dítě -> 1 460, 33 Kč

což v popsaném případě znamená 5 841,33 + 2 * 1 460,33 (dvě děti) = 8 762 Kč.

Pokud byste byli manželé, bylo by možné připočítat dalších 1 460,33 Kč na manžela.

Tuto základní částku odečteme od čistého příjmu osoby, které provádíme srážky. Tím však výpočet nekončí.

Následně musíme srovnat, zda-li je zbylá částka vyšší nebo nižší než částka 8 762 Kč (jde o pevně danou částku, v našem případě se tato částka jen shodou okolností rovná základní nezabavitelné částce).

a) je-li takto zbylá částka nižší, zaokrouhlíme ji dolů na částku dělitelnou třemi, čímž získáme tři stejné třetiny a maximálně 0 až 2 Kč v rámci zaokrouhlení.

Následně si musíme zodpovědět otázku, jaký je charakter dluhu, pro který jsou prováděny srážky.

Jde-li o "obyčejný" dluh, strhne se zaměstnanci pouze jedna takováto třetina (zaměstnanci se vyplatí zbývající dvě třetiny, zaokrouhlení a samozřejmě i výše zmíněná základní nezabavitelná částka).

Jde-li o "přednostní" dluh (např. dluhy vůči státu či na výživném), strhávají se zaměstnanci dvě třetiny (zaměstnanci se vyplatí zbývající jedna třetina, zaokrouhlení a samozřejmě i výše zmíněná základní nezabavitelná částka).

b) je-li zbylá částka vyšší, postupuje se tak, že se od této zbylé částky odečte 8 762 Kč (opět jde o pevnou částku a nikoliv o základní nezabavitelnou částku), výsledný zbytek zbytku připadá na úhradu dluhů bez ohledu na jejich charakter. Na nepřednostní pohledávky dále připadá 2 920 Kč (třetina z 8 762 Kč po zaokrouhlení na částku dělitelnou třemi). Pokud by šlo o přednostní pohledávku šlo by o 2 x 2 920 Kč (dvě třetiny).

Zaměstnanci se tak vyplatí základní nezabavitelná částka, 2 Kč (zaokrouhlení částky 8 762 Kč na částku dělitelnou třemi) a 2 920 Kč (jde-li o přednostní pohledávku) či 2 x 2 920 Kč (jde-li o nepřednostní pohledávku).

Jak vidíte, opravdu zde nevystačíme s určením částky životního minima. Pokud nemá člověk chuť počítat si výši srážek "na koleně" může využít např. kalkulačky na stránkách http://www.vyplata.cz/vypocty/vyse-nezabavitelne-castky-ze-mzdy-12.php?stayform=true. Podle mých ověřovacích výpočtů počítá srážky správně.

Pro úplnost raději dodám, že se u každé osoby počítají srážky odděleně - tudíž děti se započítají u obou rodičů (není to jako u daní, kde si slevu na děti může uplatnit pouze jeden).

V případě potřeby svůj dotaz doplňte nebo upřesněte.

S pozdravem,

Ondřej Načeradský, Občanská poradna o.s. Společnou cestou.

Souhlasím se vším