Exekuce - hospitalizace?

Dotaz ze dne 2. 7. 2012 11:46.

Otázka

Dobrý den, mám problém ohledně dluhů mé sestry. Bydlím v bytě se svou matkou kde má trvalé bydliště i má sestra, která se na tomto místě současně nezdržuje - je hospitalizována v psychiatrické léčebně (drogová závislost) a podotýkám, že u nás nemá žádný majetek. Sestra bydlela s přítelem 1 rok v jiném bydlišti, kde zanechala několikatisícové dluhy (řádově 40000 Kč) za služby (elektřina, plyn). Nyní je hospitalizována a nastává zde problém. Přichází jí k nám doporučené dopisy a my s matkou se bojíme, aby k nám jednoho dne nepřišel exekutor a neudělal soupis movitých věcí. Jsme bezradní jak tento problém řešit, potřebovali by jsme radu. Na všechen náš majetek má matka účtenky samozřejmě, ale nikde nefiguruje matky jméno (lednice, pračka, lcd monitor apod..). Sestra neměla žádný příjem v dobách, kdy byl majetek pořízen, byla ještě studentem. Je možné aby nám exekutor věci zabavil i když dopis o nařízení exekuce nebyl sestře doručen? Nemůžeme totiž vědět, co se v dopisech skrývá a na poště nám dopis nedají do rukou. Děkuji za odpověď.

Odpověď

Dobrý den,

soudní exekutor dost dobře nemůže u movitých věcí rozlišit, komu patří a tak není niv výjimečného, že sepíše věci patřící jiné osobě a až následně se řeší, kdo je skutečným vlastníkem.

Základní obranou před takovouto situaci tak je, aby soudní exekutor vůbec nedošel k závěru, že se povinný (dlužník) v dotčených prostorách zdržuje.

Veškerá korespondence adresovaná na sestru by se tak měla vracet s tím, že adresát na uvedené adrese nebydlí (tudíž nejen uložit a vrátit s tím, že si adresát poštu nevyzvedl, ale vrátit s vyznačením "adresát se odstěhoval"), má-li adresát stejné příjmení jako osoba uvedená na zvonku, schránce a dveřích, je vhodné alespoň na poštovní schránku vylepit "vzkaz pro poštu", že sestra na této adrese nebydlí.

Trvalý pobyt není rozhodující (nevypovídá o tom, jestli se na daném místě dotčená osoba skutečně zdržuje či nikoliv), ale bylo by vhodné uvážit jeho zrušení. Z hlediska zákona můžete podat na místně příslušnou evidenci obyvatel návrh na zrušení údaje o trvalém pobytu Vaší sestry v dotčeném bytě (přesněji řečeno návrh musí podat nájemce či vlastník - takže asi Vaše paní matka), přičemž je třeba doložit, že sestra nemá právní důvod v bytě bydlet (není spolunájemce, nemá podnájemní smlouvu, je dospělá a nebydlí s rodičem na základě vyživovací povinnosti) a v současnosti v bytě ani nebydlí (doklad o stěhování, svědectví sousedů). V praxi se požadavky úřadů na "bezproblémové" zrušení trvalého pobytu liší, takže lze doporučit informovat se přímo na místně příslušném úřadě, co je třeba dát dohromady za podklady, aby se řízení zbytečně nekomplikovalo.

Již jsem uváděl, že existence či neexistence trvalého pobytu není pro provedení exekuce rozhodující, ale rozhodnutí o zrušení trvalého pobytu má poměrně silný podpůrný efekt v okamžiku, kdy budete informovat Vám známého věřitele, inkasní agenturu, soud, soudního vykonavatele či soudního exekutora o situaci.

Pokud se totiž dozvíte, že sestru na Vaší adrese hledá věřitel či exekutor, lze v rámci prevence doporučit zaslat dotčené osobě vysvětlující dopis, ve kterém uvedete, že se sestra na této adrese nezdržuje od ......, od té doby se zdržovala na jiných místech po ČR, přičemž pokud je Vám známo, tak je ji v současnosti možné zastihnout na adrese ...... a není Vám známo, kde by měla nějaký majetek, nicméně si dovolujete odhadnout, že pravděpodobně žádný nebude mít, jelikož posledních ... let nepracuje, je drogově závislá a veškerý prodejný majetek již dávno prodala. Tento dopis pak lze podložit např. právě zmíněným rozhodnutím o zrušení trvalého pobytu, svědeckými prohlášeními sousedů, potvrzením od majitele domu či správcovské společnosti atd.

Pro případ, že výše uvedené některého z exekutorů neodradí a stejně dojde k exekuci na movité věci u Vás doma, bude třeba podat do 30 dnů tzv. návrh na vyškrtnutí věci ze soupisu, přičemž tento návrh bude založen na Vašem tvrzení, že skutečným vlastníkem není sestra, ale Vy. Toto tvrzení je třeba podložit důkazně, přičemž obyčejné účtenky bez uvedení jména či alespoň čísla karty, kterou bylo zboží zaplaceno, nejsou příliš použitelným důkazem. V popsané situaci by nicméně bylo možné věc založit na doložení toho, že sestra dotčený byt opustila (doklady / svědci k tomu, že opustila byt), po delší dobu se v bytě nezdržuje (typicky svědectví sousedů) a žila jinde takovým způsobem, že nelze předpokládat, že by si nakupovala věci a vozila je do bytu svého bratra a matky (doklady / svědectví dle situace). Předpokládám, že výše uvedené by mělo stačit i bez výslovných dokladů o vlastnictví, nicméně je třeba počítat, že exekutor o vyloučení věcí z exekuce nemusí rozhodnout a může nechat posouzení věci na soudu (po zamítnutí návrhu na vyškrtnutí se podává tzv. vylučovací žaloba).

V případě nejasností svůj dotaz doplňte nebo upřesněte.

S pozdravem,

Ondřej Načeradský, Občanská poradna o.s. Společnou cestou.

Souhlasím se vším