Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
exekuce
Otázka
dobrý večer.muže exekutor prodat mou nemovitost a zaroveň provádět srašky ze mzdy,když mám písemnou dohodu s exekutorem o pravidelnych splátkách,které platim pravidelně každý měsíc.z platu platim jinou exekuci a toho co chce prodat nemovitost plstim pravidelně z účtu.děkuji za odpověď.
Odpověď
Dobrý den,
obecně vzato záleží kombinace jednotlivých forem exekuce na tom, jak situaci posoudí příslušný soudní exekutor. Ten má totiž nejen právo, ale i povinnost snažit se vymáhanou částku co nejrychleji vymoci, takže není nic výjimečného, že zkombinuje srážky ze mzdy, přikázání pohledávky z účtu a podle situace prodej movitého či nemovitého majetku, jelikož žádným z "rychlých" způsobů exekuce není v rozumném časovém horizontu možné získat celou dlužnou částku a naopak v případě pouhého nařízení prodeje nemovitosti, by sice v zásadě bylo zajištěno vymožení celé dlužné částky, ale na druhou stranu jde o relativně zdlouhavý postup a někdy se také nemusí podařit nemovitost prodat.
Neznám podrobnosti případu, ale obecně vzato bych na kombinaci srážek ze mzdy a prodeje nemovitosti, nebo přikázání pohledávky z účtu a prodeje nemovitosti, nebo přikázání pohledávky z účty a srážek ze mzdy, nebo všeho výše uvedeného, nespatřoval nic nedovoleného. Něco jiného by samozřejmě bylo např. v případě, pokud se exekutorovi podaří zablokovat na účtě dostatečně vysoké prostředky na úhradu vymáhané částky (včetně příslušenství a nákladů), či pokud se již celá tato částka nashromáždí u zaměstnavatele (v první fázi exekuce zůstává stržená část mzdy u zaměstnavatele). V takovýto okamžik by již měl exekutor "své jisté" a další forma exekuce by byla nadbytečná.
Pokud jde o účinky zmiňované dohody, bylo by třeba zjistit, co konkrétně bylo dohodnuto a zda vůbec jde o skutečnou, právně vymahatelnou dohodu. Exekutoři zpravidla žádné písemné dohody neuzavírají (k tomu by totiž měl být souhlas oprávněného) a dělají se pouze ústní "džentlmenské" dohody, které z pohledu exekutora platí pouze za předpokladu, že nepřijde na rychlejší způsob jak z povinného peníze dostat.
V případě potřeby svůj dotaz doplňte nebo upřesněte.
S pozdravem,
Ondřej Načeradský, Občanská poradna o.s. Spolenčou