případná exekuce

Dotaz ze dne 9. 8. 2012 17:06.

Otázka

Dobrý den,

mám prosbu,mojí přítelkyni vyvstal problém,žije s manželem a dětmi v RD,mají ho v SJM,mají u sebe trvale přihlášeného švagra,který žije v cizině,u nich má pouze trvalé bydliště,poštu a přijíždí maximálně jednou za rok,má u nich jeden malý pokoj,protože se ze všech stran mluví jen o exekucích,švagr již rodiče nemá,kdyby náhodou došlo k nějakému exekučnímu řízení,do jaké míry se jich to týká?Zažila totiž exekuci v zamněstnání a to jí zcela složilo?děkuji Vám moc za odpověd

Odpověď

Dobrý den,

na uvedenou otázku není jednoduchá odpověď, jelikož je obtížné předpovědět, kdo případně přijde provést dotčenou exekuci. I zde totiž platí, že "vše je o lidech" a exekuce by mohla proběhnout jak v relativním klidu, tak by se z ní mohl stát poměrně "drastický" zážitek.

Soudní exekutor není vázán tím, kde má dlužník (povinný) trvalý pobyt, nicméně v situaci, kdy má na uvedené adrese jak trvalý pobyt, tak doručovací adresu, na kterou se mu daří zasílat poštu (pošta se mu nevrací jako nedoručitelná), lze skutečně předpokládat, že zde dojde k exekuci na movité věci, jakmile pro soudního exekutora nebude dostupná jednodušší cesta k penězům (účet, mzda atd.), není-li tedy již soudnímu exekutorovi náležitě doloženo, že se fakticky zdržuje jinde, či s ním švagr nemá domluvený splátkový kalendář.

Nemohu na základě uvedených informací posoudit, nakolik je takovéto uspořádání věcí nutné. Z hlediska situace Vaší přítelkyně by samozřejmě bylo bezpečnější, pokud by si švagr pobyt v ČR odhlásil a žádný pokojík by u ní neměl (nic samozřejmě nebrání mít "pokoj pro hosty", kde by mohl jednou za rok přespat).

Dojde-li k samotné exekuci, může se přítelkyně pokusit vysvětlit, že se u nich švagr nezdržuje, žije v zahraničí a adresu má u ní nahlášenu pouze z evidenčních údajů, nicméně by bylo vhodné zauvažovat, jak toto tvrzení podložit, jelikož pouhému tvrzení příbuzné se soudní exekutor může z pochopitelných důvodů zdráhat věřit. Podle situace tak můžeme uvažovat o dokladech prokazujících pobyt v zahraničí i dokladech o absenci pobytu ČR (potvrzení od společenství vlastníků o hlášených osobách, svědecká prohlášení sousedů atd.)

Pokud vyjdu z toho, že má u ní mít "oficiálně" vyhrazený pokoj (což je v zásadě "pozvánka", aby soudní exekutor trval na vstupu do bytu), mělo by být upraveno písemnou smlouvou právo švagra na jeho užívání (nájemní smlouva), v rámci které by mělo být zmíněno, že veškeré své věci bude mít pouze v daném pokoji a jaké z věcí v daném pokoji jsou součástí pronájmu (patří vlastníkovi bytu). Je nicméně třeba upozornit, že se opět může soudní exekutor zdráhat věřit takovéto smlouvě, která je uzavřena mezi příbuznými.

Obecně platí, že v podmínkách hrozící exekuce neuškodí dokumentovat si nákupy dražších věcí. Pokud by např. plánovala nákup nové televize, měla by být koupena na jméno konkrétní osoby, či alespoň placena kartou (aby bylo možné dovodit, kdo za ní zaplatit). Obyčejná účtenka u úhrady v hotovosti nám totiž nijak nepomůže dokládat vlastnictví k věci.

V případě potřeby svůj dotaz doplňte nebo upřesněte.

S pozdravem,

Ondřej Načeradský, Občanská poradna o.s. Společnou cestou.

Souhlasím se vším