Cizí účet

Dotaz ze dne 10. 8. 2012 08:08.

Otázka

Dobrý den,ráda bych se zeptala na toto. Mému synovi chodí výplata na můj účet, není disponent.Jediným vlastníkem účtu jsem já.Nyní mu došla exekuce ,mají nárok obstavit i můj účet?Díky za odpověď

Odpověď

Dobrý den,

formou přikázání pohledávky z účtu na Váš účet jít nesmí (v zákoně to není nikde výslovně uvedeno, ale takto k této situaci konstantně přistupuje Nejvyšší soud ČR), ale to neznamená, že by bylo postižení zaslaných prostředků zcela vyloučeno.

Jde o to, na základě jakého právního důvodu se peníze dostaly na Váš účet. V zásadě můžeme uvažovat o tom, že si u Vás syn tyto prostředky uschoval, či o tom, že tímto způsobem uhradit nějaký svůj závazek vůči Vám. Pokud by pak nebyl doložen žádný právní důvod, šlo by o tzv. bezdůvodné obohacení (obdržela jste cizí prostředky, aniž by k tomu byl nějaký platný důvod).

Pokud ve výsledku má Váš syn nárok na to, aby od Vás tyto prostředky obdržel zpět (jelikož jde zpravidla o úschovu či o nárok na vydání bezdůvodného obohacení), může soudní exekutor postihnout nikoliv účet, ale toto právo na vydání u Vás uložených prostředků. Pokud byste tyto prostředky odmítla vydat (protože byste např. tvrdila, že jste je obdržela coby splátku dluhu, který u Vás syn má), mohl by na Vás následně podat věřitel tzv. poddlužnickou žalobu. V případě, že byste tento spor prohrála, ale ani ve lhůtě určené rozsudkem požadovanou částku (a nyní již i náklady řízení) neuhradila, mohla byste se sama dostat do pozice povinného v exekuci (následně by věřitele mohl postihnout nejen předmětný účet, ale i Váš jiný majetek).

Jde však jak vidíte o postup poměrně komplikovaný a proto není příliš často používaný, je-li k dispozici jiný způsob jak dosáhnout uspokojení vymáhané pohledávky (např. probíhající srážky ze mzdy).

V případě potřeby svůj dotaz doplňte nebo upřesněte.

S pozdravem,

Ondřej Načeradský, Občanská poradna o.s. Společnou cestou.

Souhlasím se vším