Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
Exekuce - OSSZ ( popř. VZP )
Otázka
Dobrý den. Chtěla jsem se zeptat,dnes mi přišel dodejkou dopis z OSSZ zřejmě o zrušení SK,komunikuji s nimi, byla jsem v prodlení se třemi spl. snažím se to splácet, pracuji,ale ještě dobíhají resty z méno podnikání. Pevně věřím, že se s nimi domluvím, vždy byli ochotni,ale chápu, že mají své směrnice.Jak je to prosím s exekucí ze strany OSSZ - budu ještě vyzvána, či proběhne exekuce na můj BÚ či plat už bez mého vědomí, jenom mi přijde vyrozumění dopisem? (OSSZ, VZP či FÚ ) to nejde soudně, že? Děkuji velmi za odpověď.
Odpověď
Dobrý den,
v první řadě lze doporučit poštu řádně přebírat, jelikož jejímu doručení se stejně nevyhnete a zbytečně se dostáváte do situace, kdy můžete pouze spekulovat, co Vám asi OSSZ v dopise píše. Je na OSSZ nakolik bude ochotna dále jednat o splátkovém kalendáři, či bude tolerovat, že ho nedodržujete tak jak byste měl. Rozhodně lze doporučit s ní dále komunikovat, platit vždy alespoň něco a dokládat, proč nebylo vše zaplaceno řádně. Dojde-li OSSZ k závěru, že další jednání o splátkách či tolerování Vašich nepravidelnýh splátek není na místě, může přistoupit k vymáhání dlužné částky, přičemž zde má na výběr, zda bude postupovat přes tzv. správní exekuci (která je pro Vás ještě nejméně "bolestivá" vzhledem k relativně nízkým nákladům), nebo využije možnosti, které má i jakákoliv jiná osoba (soudní výkon rozhodnutí nebo exekuce v pravém smyslu slova). V praxi záleží zpravidla na tom, jaká je Vaše situace a jakou formou by bylo možné na Vás vymoci plnění. Pokud je možné exekuci řešit "jednoduchou" formou, jako je např. nařízení srážek z Vašeho postižitelného příjmu či přikázání prostředků, které máte uloženy na účtu, postupují správní orgány zpravidla přes správní exekuci. Není-li však možné dluh vyřešit takovýmto způsobem a musí se řešit složitější prodej movitého či nemovitého majetku, využívají správní orgány zpravidla soudního výkonu rozhodnutí, jelikož se správnímu orgánu vyplatí přenést přímé i nepřímé náklady spojené s takovouto formou vynucení plnění na soud. Vyloučeno není ani to, aby správní orgán využil soudního exekutora (exekuce v pravém smyslu slova), ale zpravidla se dává přednost soudnímu výkonu rozhodnutí, jelikož jde o postup pro správní orgán méně nákladný.
Lze předpokládat, že Vás v případě nedodržení splátkového kalendáře vyzve OSSZ k nápravě, či k uhrazení celé dlužné částky a k dalšímu vymáhání přistoupí až pokud neuhradíte požadované částky v požadovaných termínech (respektive se Vám nepodaří domluvit jiný režim splátek), nicméně nelze spoléhat na to, že Vás ještě jednou varuje těsně před tím, než skutečně dojde např. k postižení Vaší mzdy, účtu či movitého nebo nemovitého majetku. V případě správní exekuce je sice dle zákona požadováno, aby Vás ještě vyzvali k dobrovolné úhradě, nicméně i zde lze tuto fázi "přeskočit", jelikož by takovéto "varování" mohlo překazit účel exekuce.
V této souvislosti si dovolím upozornit, že pokud se bude schylovat k exekuci, je vhodné zrušit bankovní účet a platby převést na hotovost či poštovní složenky. Z účtů se totiž při exekucích stávají "černé díry" a člověk se může dostat do situace, kdy je mu stržena část mzdy a "nepostižitelný" zbytek je exekučně zablokován na účtu (nemluvě o relativně vysokých bankovních poplatcích za vedení blokovaného účtu).
V případě potřeby svůj dotaz doplňte nebo upřesněte.
S pozdravem,
Ondřej Načeradský, Občanská poradna o.s. Společnou cestou.