dluhy z podnikání

Dotaz ze dne 19. 11. 2012 17:14.

Otázka

Dobrý den,viděla jsem 13.11.2012 Hyde park na ČT 24 a dost jsem se vyděsila...Prosím o odpověď na moje otázky. Manžel podnikal v s.r.o. Bohužel to skončilo krachem,odsouzením a náhradou škody.3 ze 4 poškozených na nás okamžitě po vynesení rozsudku poslali exekutory.Naštěstí takové,kterým stačily splátky a obstavení manželova platu.Od roku 2013 prý mohou obstavit i můj plat.Chtěla jsem se zeptat jak je to s tou přiměřeností dluhu.Dluhy dělaly před 4 lety cca 2 000 000,- tj.cca 4x 500 000,- a můj plat je cca 17 500,- čistého měsíčně. Máme dvě děti oběma už bylo 18 let,ale ještě studují.Může mi také exekutor sebrat penzijní připojištění? Děkuji za odpověď.

Odpověď

Dobrý den,

v případě novely Občanského soudního řádu účinné od 1. 1. 2013 je podstatné, že je možné postihnout pro závazky spadající do společného jmění manželů mzdu nebo jiný příjem manžela povinného, pohledávku z účtu u peněžního ústavu, jinou peněžitou pohledávku manžela povinného nebo postihnout jiná majetková práv manžela povinného. Vaše penzijní připojištění by proto v případě dluhů spadajících do společného jmění manželů mohlo být exekučně postiženo. Soudní exekutor však nemá více práv než Vy, takže pokud v současnosti není možná výplata naspořené částky, musí čekat a pokud dojde v mezičase k úhradě dluhu jiným způsobem, nebude nakonec důvod spoření postihnout.

Pokud by byl postižen Váš plat, exekutor nebo soudní vykonavatel jsou povinni zanechat Vám určitou částku, která je dána zákonem. Pravděpodobný výpočet části mzdy, která by Vám měla zůstat, můžete zjistit na http://www.vyplata.cz/vypocty/vysenezabavitelnecastkyzemzdy_rozc.php (v současné době jsou zde uvedeny částky pro rok 2012). Do počtu vyživovaných dětí uvedete 2 děti, jsou-li na Vás odkázáni výživou a do kolonky "Nezabavitelná částka na manžela" uvedete Ano. Do kolonky "Druh pohledávky" uvedete "Přednostní", pokud některá z pohledávek věřitele spadá do níže uvedené kategorie a bude pro ni nařízena exekuce, v opačném případě uvedete "Nepřednostní".

Přednostními pohledávkami jsou a) pohledávky výživného,

b) pohledávky náhrady škody způsobené poškozenému ublížením na zdraví,

c) pohledávky náhrady škody způsobené úmyslnými trestnými činy,

d) pohledávky daní a poplatků,

e) pohledávky náhrady přeplatků na dávkách nemocenského pojištění, důchodového pojištění a důchodového zabezpečení,

f) pohledávky pojistného na sociální zabezpečení a příspěvku na státní politiku zaměstnanosti a pohledávky pojistného na veřejné zdravotní pojištění,

g) pohledávky náhrady za příspěvek na výživu dítěte a příspěvek na úhradu potřeb dítěte svěřeného do pěstounské péče, h) pohledávky náhrady přeplatků na podpoře v nezaměstnanosti a podpoře při rekvalifikaci,

i) pohledávky náhrady přeplatků na dávkách státní sociální podpory, j) pohledávky regresní náhrady podle zákona o nemocenském pojištění,

k) pohledávky náhrady mzdy, platu nebo odměny a sníženého platu nebo snížené odměny, poskytované v období prvních 14 kalendářních dnů a od 1. ledna 2012 do 31. prosince 2013 v období prvních 21 kalendářních dnů dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény.

Od ledna příštího roku může být exekučně postižen i Vás účet u peněžního ústavu. Pokud si necháváte zasílat plat na tento účet, může se stát, že bude exekutorem zablokován i tento plat. Je proto možné dohodnout se se zaměstnavatelem na výplatě platu v hotovosti.

Otázka přiměřenosti dluhu se řeší tehdy, zjišťuje-li se, zda závazky jednoho z manželů spadají do společného jmění manželů. Příjmy a jiné majetkové hodnoty, vč. dluhů, vzniklé z podnikání by byly součástí SJM tehdy, pokud jste dala souhlas s použitím majetku v SJM k podnikání nebo pokud nebylo SJM zúženo soudně z důvodu podnikání manžela. Pakliže jste souhlasila (byť i mlčky) s použitím společného majetku k manželovu podnikání, nesete společně i případná rizika s tím spojená, tedy odpovědnost za závazky bez ohledu na jejich přiměřenost v rámci SJM.

Pokud Váš manžel začal podnikat ještě v době předchozí právní úpravy společného jmění manželů, tj. před 1. 8. 1998, kdy na místo SJM existovalo bezpodílové spoluvlastnictví manželů (BSM), pak se režim podnikání a majetku a závazků řeší rozdílně od současného SJM. Předmětem BSM nebyly věci sloužící výkonu povolání jen jednoho z manželů a soudní praxe dovodila, že takovou věcí je i podnik a vyloučila jej z předmětu společného jmění. Novou právní úpravou od 1.8.1998 se proto podnik původně v BSM stal výlučným majetkem podnikajícího manžela a tedy i závazky z podniku vyplývající jsou osobním majetkem podnikajícího manžela a nespadají do společného jmění manželů.

V případě potřeby svůj dotaz doplňte nebo upřesněte.

S přáním hezkého dne

Kateřina Čočková

za Občanskou poradnu o. s. Společnou cestou

Souhlasím se vším