Postižení účtu manžela po novele zákona

Dotaz ze dne 28. 11. 2012 12:28.

Otázka

Dobrý den, k vašemu článku o změně exekutorského zákona od roku 2013 bych se chtěla zeptat, zda exekutor bude muset ponechat každému z manželů nezabavitelné minimum nebo se bude jednat o jednu částku pro celou rodinu. Každý z partnerů máme jiné exekutory, tak jak se oni mezi sebou domluví, co nám mají nechat? Děkuji za odpověď.

Odpověď

Dobrý den,

budu se snažit odpovědět na Vaši otázku. Předpokládám, že řešíte situaci, kdy se bude jednat o vymáhání závazku, který spadá do společného jmění manželů. Zmiňovaná novinka totiž dopadá na případy, kdy jde o exekuci závazku spadajícího do společného jmění manželů.

Svoji odpověď rozdělím do dvou oblastí:

a) Provádění srážek ze mzdy - Zajímalo Vás, zda každému z manželů bude ponecháno nezabavitelné minimum nebo zda se bude jednat o jednu částku pro celou rodinu. Odpověď na Vaši otázku zní - oběma manželům zůstane nezabavitelná částka, která je navýšena o 1.460,33 Kč za manžela a o stejnou částku za každé vyživované dítě. Např. pokud je dlužník ženatý a má dvě děti, bude jeho nezabavitelná částka i nezabavitelná částka jeho manželky činit 10.222,32 Kč (tj. 5.841,33 - dlužníkova nezabavitelná částka + 1.460,33 její navýšení o manželku + 1.460,33 navýšení o první dítě + 1.460,33 Kč navýšení o druhé dítě).

Jde o výpočet základní nezabavitelné částky, takže mezihodnotu, se kterou se dále počítá konečná výše srážek. V žádném případě nejde o konečný výpočet výše srážek!

Za provádění srážek je odpovědný zaměstnavatel. Ten je povinen na základě doručeného exekučního příkazu provádět srážky, které jsou pak zasílány exekutorovi. Při výpočtu srážek se zohledňuje, zda jsou poukazovány na úhradu přednostních či nepřednostních pohledávek. Mezi přednostní pohledávky patří "obyčejné" dluhy např. u nebankovní společnosti, banky apod. Do přednostních pohledávek řadíme zejména pohledávky vůči státu (zdravotní či sociální pojištění), pohledávky na výživném či na náhradě škody.

Jde-li jen o "obyčejné" pohledávky, sráží se vždy jen na tu exekuci, v rámci které byla mzda postižena nejdříve. Ostatní pohledávky čekají "ve frontě" až na ně přijde řada (uspokojí se pohledávky, pro které byly nařízeny srážky dříve). Soudní exekutoři se tudíž mezi sebou dohadovat nemusí - srážky spočítá zaměstnavatel a pošle je tomu, kdo mu doručil exekuční příkaz jako první (neřešíme nyní zvláštní režim přednostních pohledávek).

Orientační výpočet srážky ze mzdy lze provést zde: http://www.vyplata.cz/vypocty/vyse-nezabavitelne-castky-ze-mzdy-12.php?stayform=true

b)Přikázání pohledávky z účtu (blokace účtu): U přikázání pohledávky z účtu (tj. jeho blokaci) platí, že je možné postihnout prostředky na bankovním účtu až do výše vymáhané pohledávky. Na rozdíl od srážek ze mzdy či jiných příjmů se zde "nehraje" na nezabavitelnou částku.

Pokud by tedy došlo k postižení účtu manžela povinného, může si majitel účtu - druhý manžel požádat o jednorázovou výplatu částky 6.820,--Kč (dvojnásobek životního minima jednotlivce). Předpokladem výplaty této částky je skutečnost, že samozřejmě to, že se dané peníze na účtu nacházejí.

V případě kdy reálně hrozí blokace účtu druhého z manželu, je na místě přesměrovat výplatu mzdy či jiných prostředků na platby v hotovosti či složenkou a nebo popřípadě na účet jiné - třetí osoby. A zároveń je vhodné preventivně zrušit trvalé příkazy na účtu, případně celý účet. I u zablokovaného účtu jsou účtovány poplatky za jeho vedení. A zároveň většina bank odmítá zablokovaný účet zrušit.

V případě dalších či doplňujících dotazů se na nás můžete kdykoliv znovu obrátit.

S pozdravem

Petra Skuhrová

Občanská poradna o. s. Společnou cestou

Souhlasím se vším