Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
jak se ochránit před dluhy,které udělal syn který s námi nežije?
Otázka
Dobrý den.Prosím o radu v této situaci.Syn opustil společnou domácnost apo několika týdnech začaly chodit dopisy od nebankovních společností spožadavkem na úhradu dluhů.Syn s námi nekomunikuje a tak jsme je otevřeli.dvakrát jsme se obrátili o radu k právníkovi a zároveň zahájili na MÚ řízení o zrušení trvalého bydliště.Někeré dluhy jsme částečně uhradili na radu právníka.Bojíme se však že další dluhy budou následovat a my je nebudeme mít z čeho platit.Nevíme jak tomuto kolotoči dále zabránit.Synovi bude přidělena úřední adresa,ale v občance bude mít stále starou adresu ne které bydlel s námi a tudíž se na ní budou obracet i další potencionální věřitelé.Sice prý nejsme za jeho dluhy zodpovědni,ale opravdu nevíme jak postupvat dále.
Odpověď
Dobrý den,
za dluhy svého syna skutečně nejste odpovědní, pokud se k takovéto odpovědnosti "neupíšete" např. podepsáním ručitelství. Riziko spočívá ve skutečnosti, že by soudní exekutor mohl dojít k mylnému závěru, že se u Vás syn zdržuje a následně u Vás provedl exekuci na movité věci. U movitých věcí není jednoduché jednoznačně určit vlastníka a tudíž byste se mohli dostat do nepříjemné situace, kdy soudní exekutor zabaví nějakou Vaši věc a Vy následně nebudete schopni doložit, že jde o Váš majetek (z čehož plyne, že nikdy neuškodí, pokud jsou hodnotnější věci nakupovány tak, aby existoval doklad o koupi na jméno konkrétní osoby).
Základem je zde prevence. Již jste učinili první krok a podali jste na úřad návrh na zrušení údaje o trvalém pobytu. Co je však třeba důsledně dodržovat, je nepřebírání pošty určené synovi! Bude-li Vám doručena zásilka určená synovi, tak ji neotevřenou vraťte na poštu a nechte ji vrátit odesílateli s poznámkou, že se adresát odstěhoval na neznámou adresu. Je-li to možné, můžete si i na poštovní schránku vyvěsit poznámku, že se Váš syn na Vaší adrese nezdržuje a že poštu mu určenou nepřebíráte. V tomto ohledu je ostatně vhodné uvážit, nakolik je možné upravit nápis na poštovní schránce a zvonku, aby bylo jasně uvedeno, jaké konkrétní osoby se na dané adrese zdržují - např. je lepší uvést "Marie a Josef Novákovi" než jen prosté "Novákovi". Neuškodí ani mít slušné vztahy se sousedy, aby věděli, že syn se již před nějakou dobou odstěhoval. Je poměrně běžnou praxí, že si osoba provádějící exekuci zkusí zazvonit na sousedy, ptát se na dlužníka a zejména pak na to, zda-li se na uvedené adrese zdržuje. Je-li pak nějaký konkrétní věřitel či soudní exekutor úporný, je mu vhodné výslovně napsat, že syn se u Vás nezdržuje a ani u Vás nemá žádné věci, což můžete doložit rozhodnutím o zrušení trvalého pobytu.
Ohledně skutečnosti, že se Váš syn bude prokazovat občanským průkazem s neplatným trvalým pobytem toho bohužel příliš mnoho nenaděláme. Nicméně s trochou štěstí se dříve či později dostane do kontaktu s úřadem, který mu na občanském průkazu ustřihne roh na znamená, že obsahuje neaktuální údaje a dotčená osoba má povinnost si nechat vystavit nový občanský průkaz.
V případě potřeby svůj dotaz doplňte nebo upřesněte.
S pozdravem,
Ondřej Načeradský, Občanská poradna o.s. Společnou cestou.