Exekuce

Dotaz ze dne 21. 2. 2013 18:17.

Otázka

Dobrý den,může exekutor zabavovat společné jmění manželů, když dluhy manžela vznikly v době před uzavřením sňatku?

Odpověď

Dobrý den, odpověď na Vaši otázku najdeme v § 262a občanského soudního řádu, jehož znění zde přikládám:

"(1) Výkon rozhodnutí na majetek patřící do společného jmění manželů lze nařídit také tehdy, jde-li o vydobytí závazku, který vznikl za trvání manželství jen jednomu z manželů. Za majetek patřící do společného jmění povinného a jeho manžela se pro účely nařízení výkonu rozhodnutí považuje také majetek, který netvoří součást společného jmění manželů jen proto, že byl smlouvou zúžen zákonem stanovený rozsah společného jmění manželů nebo že byl smlouvou vyhrazen vznik společného jmění ke dni zániku manželství. (2) Při výkonu rozhodnutí se nepřihlíží ke smlouvě, kterou byl zúžen zákonem stanovený rozsah společného jmění manželů o majetek, který patřil do společného jmění v době vzniku vymáhané pohledávky. Totéž platí, byl-li zákonem stanovený rozsah společného jmění manželů smlouvou rozšířen o majetek povinného, který nepatřil do společného jmění v době vzniku vymáhané pohledávky. (3) Výkon rozhodnutí srážkami ze mzdy nebo jiného příjmu manžela povinného, přikázáním pohledávky manžela povinného z účtu u peněžního ústavu, přikázáním jiné peněžité pohledávky manžela povinného nebo postižením jiných majetkových práv manžela povinného lze nařídit tehdy, jde-li o vydobytí závazku, který patří do společného jmění manželů. Ustanovení hlavy druhé a třetí se použije přiměřeně."

Z citovaného ustanovení zřetelně vyplývá, že v případě vymáhání závazku, který vznikl před uzavřením manželství a nepatří do společného jmění manželů, musí zůstat nedotčen nejen majetek patřící do společného jmění manželů, ale také mzda, účet a případná další majetková práva manžela povinného.

Nelze však zcela vyloučit, že některý z exekutorů "zkusí" exekučně tento majetek, mzdu či účet postihnout. Pokud by se tak stalo, je na místě exekutora co v nejkratší době zkontaktovat, doložit skutečnost, že závazek nepatří do společného jmění manželů (tj. předložit dokument, ze kterého vyplývá doba vzniku závazku), a že tedy vydané exekuční příkazy jsou v rozporu s § 262a občanského soudního řádu. Jestliže exekutor na základě tohoto upozornění exekuční příkazy nezruší, může manžel který byl takto "postižen" podat vylučovací žalobu k místně příslušnému soudu. V ní bude požadovat, aby soud rozhodl o vyloučení postižených věcí z exekuce. Manžel kterému předmětný závazek vznikl, je zase oprávněn zaslat exekutorovi návrh na částečné zastavení exekuce co do rozsahu postižného majetku v SJM. Návrh na zastavení může rovněž podat manžel povinného, jemuž byl postižen účet, mzda či jiné majetkové právo s tím, že tato forma exekuce není přípustná pro závazky nespadající do SJM.

V neposlední řadě lze podat na příslušného exekutora stížnost na Exekutorskou komoru ČR, Ministerstvo spravedlnosti a soud, který exekutora pověřil vedením exekuce.

V případě dalších či doplňujících dotazů se na nás můžete znovu obrátit.

S pozdravem

Petra Skuhrová

Občanská poradna o. s. Společnou cestou

Souhlasím se vším