Problémy s dluhy

Dotaz ze dne 27. 3. 2013 09:15.

Otázka

Dobrý den V prosinci roku 2011 jsem ukončila školu a dva měsíce jsem nebyla zaměstnaná ani jsem nebyla vedená na úřadu práce další měsíc jsem otěhotněla a kvůli zdravotním problémům jsem dostala marodní (rizikové těhotenství)a už to začalo úřad práce mě nechtěl práci mi nikdo nedal a zdravotní pojišťovna mě neměla kam zařadit takže jsem celé těhotenství nic nepobírala a nikdo za mě neplatil sociální a zdravotní bohužel jsem ani nemohla splácet dluhy které jsem si těsně před otěhotněním udělala. Dnes mi chodí exekuce a já se bojím vůbec nevím zda mi mohou sáhnout na mateřskou pokud jí uložím na účet Bydlím v podnájmu a nic nevlastním co mi mohou vlastně udělat a jak a kde zjistím kolik a kde vlastně dlužím pokud to jde zjistit. Mohu si já když mám mateřskou povinnou na 4 roky zažádat o oddlužení podle toho co vím tak bych měla mít kolem 250000Kč dluh. Bohužel u více nebankovních společností Takže i když se snažím splácet nezvládám posílat 5ti společnostem po 1000KČ Co mohu udělat abych se svých dluhů co nedříve zbavila a neměla na sobě exekuce Bojím se o dceru děkuji za odpověd

Odpověď

Dobrý den,

pokud víte, komu dlužíte, je samozřejmě nejjednodušší se obrátit s dotazem na stav Vašeho závazku přímo na dotčeného věřitele. Nevíte-li přesně komu dlužíte, můžete si zkusit udělat "kolečko" po úvěrových registrech, soudech a pravděpodobných věřitelích, nicméně to Vám nemůže zaručit, že nemáte další věřitele - neexistuje žádná univerzální povinnost hlásit, že někde vznikl dluh.

Úvěrové registry, které má smysl zkoumat:

https://www.solus.cz/cs http://www.llcb.cz/ http://www.cbcb.cz/

Na soudech si můžete požádat o vystavení přehledu věcí, ve kterých jste vedena jako účastník. Žalovaná jste zpravidla podle místa svého bydliště, takže je vhodné obejít soudy podle toho, jak jste se stěhovala, či respektive uváděla potenciálním věřitelům svoji adresu. Seznam soudů naleznete na: http://portal.justice.cz/Justice2/Uvod/Soudy.aspx.

Dále se je vhodné informovat na své zdravotní pojišťovně a obci (městské části) kde jste měla hlášený trvalý pobyt (nedoplatky zdravotního pojištění, poplatek za odpad, pokuty ukládané obcí).

Neuvádíte, že byste byla podnikatelkou, takže u Vás zřejmě nemá smysl řešit správu sociálního zabezpečení a finanční úřad.

Pokud jste neměla v pořádku účty za telefony, informujte se u mobilních operátorů, pokud jste byla odběratelem elektřiny, plynu atd. u jejich dodavatelů.

Uvádíte, že máte "mateřskou na 4 roky". Dovolím si předpokládat, že jde o rodičovský příspěvek, který Vám byl přiznán v "pevné" variantě do čtyř let věku dítěte, jelikož jste vy ani otec dítěte nedoložili nárok na peněžitou pomoc v mateřství či nemocenskou v souvislosti s porodem (mluvím zde o nemocenské coby dávce, nikoliv o tom, že jste nebyla zdravotně způsobilá výkonu práce). V této situaci byste měla "zajištěný" příjem 7 600 Kč do devíti měsíců věku dítěte a následně 3 800 Kč do čtyř let věku dítěte. Takovýto příjem není v žádném případě dostačující k oddlužení (musela byste být schopná během pěti let uhradit minimálně 30 % nezajištěných závazků a k tomu náklady řízení v částce 1 080 Kč měsíčně), jelikož pokud se na něj podíváme z pohledu srážek, tak u matky bez manžela s jedním dítětem lze z příjmu 7 600 Kč srážet pouze 6 Kč na přednostní pohledávky jako je zdravotní pojištění a 6 Kč na obyčejné pohledávky jako je např. půjčka a v případě poklesu příjmu na 3 800 Kč by již nebylo možné zabavit nic. Na druhou stranu to pro Vás znamená, že nemusíte mít obavu z nařízení exekuce na tento příjem.

Složitější by byla situace ohledně vyplácení příspěvku na účet. U něj se totiž v případě exekuce neřeší, jaké prostředky na něj přichází, takže by Vám soudní exekutor mohl zablokovat i nepostižitelnou část příjmů (obecně platí, že osoba, které hrozí exekuce by pokud možno vůbec neměla mít účet). Je tudíž "bezpečnější" fungovat v hotovosti či přes S-Kartu.

Neuvádíte nic bližšího o svých sociálních poměrech, takže bohužel nejsem schopen odpověď dále rozvést např. v tom smyslu, že v takovéto životní situaci by se o Vás a dítě měl v první řadě postarat otec dítěte (vyživovací povinnost vůči manželce či neprovdané matce, vyživovací povinnost vůči dítěti), zda by nebylo možné využít podpůrné vyživovací povinnosti rodičů či prarodičů, zda máte možnost získat nějaké další sociální dávky, zda a kolik jste schopná věřitelům nabídnout jako splátky pro další vyjednávání atd.

V případě potřeby svůj dotaz doplňte či upřesněte, popřípadě uvažte vhodnost osobní konzultace v některé z občanských poraden (www.obcanskeporadny.cz).

S pozdravem,

Ondřej Načeradský, Občanská poradna o.s. Společnou cestou.

Souhlasím se vším